مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خبر داد؛

تالاب گندمان ، میزبان برگزاری مراسم ویژه یازدهمین ذخیره گاه زیستکره کشور

کد خبر: 93-950215 گروه: علمی و آموزشی
چهارشنبه, 15 ارد 1395 18:06

تالاب گندمان ، میزبان برگزاری مراسم ویژه یازدهمین ذخیره گاه زیستکره کشورمراسم اهدای لوح ثبت ذخیره گاه زیستکره تنگ صیاد - سبزکوه شنبه ۱۸ اردیبهشت با حضور مقامات داخلی و خارجی در شهرستان بروجن و در حاشیه تالاب بین المللی گندمان برگزار می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری در حاشیه نشست شورای هماهنگی برگزاری این مراسم در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، با اعلام این خبر گفت: ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد - سبزکوه در بیست و هفتمین نشست هماهنگی بین المللی انسان و کره مسکون یونسکو (ICC MAB)در خرداد ماه ۱۳۹۴ در پاریس به عنوان یازدهمین ذخیره گاه زیست کره ایران به ثبت رسید و به جهانیان معرفی شد و مراسم اهدای لوح ثبت ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد - سبزکوه شنبه ۱۸ اردیبهشت در شهرستان بروجن و در حاشیه تالاب بین المللی گندمان برگزار خواهد شد.

شهرام احمدی افزود: این منطقه از تنوع زیستی قابل توجهی برخوردار بوده بطوریکه تاکنون حدود ۶۱۱ گونه گیاهی، ۲۶ گونه پستاندار، ۱۴۷ گونه پرنده، ۲۴ گونه خزنده و ۲۴ نوع ماهی در این ذخیره گاه شناسایی شده است. همچنین تالاب بین المللی چغاخور، تالاب بین المللی گندمان (در حال ثبت در کنوانسیون رامسر) و تالاب فصلی سوله گان نیز در این منطقه واقع شده است.

احمدی اظهار داشت: مساحت این ناحیه ۵۳۲,۸۷۸ هکتار است که دارای سه ناحیه شامل هسته مرکزی به مساحت ۲۱,۲۳۴ هکتار، بافر به مساحت ۲۴,۱۸۶ هکتار و گذار به مساحت ۲۶۹,۷۸۲ هکتار می باشد.

وی از عمده دلایل انتخاب و پذیرش این منطقه به عنوان ذخیره گاه زیست کره را قرارگیری آن در یکی از تقسیم بندی های مهم زیستی و جغرافیایی دنیا، منابع ژنتیکی و گونه های متنوع و ارزشمند گیاهی و جانوری، وجود اکوسیستم ها و چشم اندازهای ویژه کوهستانی، دشتی، جنگلی و تالابی که نیاز به حفاظت دارند، امکان و فرصت مناسب برای دستیابی به توسعه پایدار در این منطقه، وجود ساکنین و بومیان مختلف از قبیل عشایر، روستانشین و شهرنشین در آن، غنای تنوع زیستی گیاهی و جانوری این منطقه که ارزش آن ۱۸۰ برابر متوسط کشور ایران برآورد شده است را عنوان نمود.

هومان خاکپور ، از فعالان محیط زیست استان نیز در این نشست مهم ترین اهداف این طرح را حفاظت بهینه، توسعه پایدار و تحقیقات، جذب حمایت‌های مالی در سطح ملی و بین المللی برای مکانیزه کردن کشاورزی و اسکان عشایر، توسعه صنایع دستی و ایجاد بازارهای بین‌المللی، ایجاد سایت علمی و تحقیقاتی، خواهر خواندگی با سایر ذخیره‌گاه‌ها، تولید محصولات دامی با برند داخلی برای عرضه در بازارهای بین المللی و گسترش گردشگری عنوان کرد .

وی گفت : در حال حاضر ۵۵۳ ذخیره گاه زیستکره در ۱۰۷ کشور جهان تصویب شده و ایران از جمله کشورهای پیشگام و موثر در تحقق برنامه های انسان و کره مسکون سازمان یونسکو (MAB) محسوب می شود و به عنوان یکی از اعضای فعال کمیسیون ملی انسان و کره مسکون یونسکو به شمار می رود.

خاکپور ادامه داد : در ایران در حال حاضر ۱۰ منطقه به عنوان ذخیره گاه زیستکره به اسامی ۱- توران ۲- کویر ۳- گلستان ۴- میانکاله ۵- ارژن و پریشان ۶- گنو ۷- حرا ۸- دنا ۹-ارسباران و ۱۰- دریاچه ارومیه به ثبت رسیده و با ثبت نهایی و پذیرش ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد – سبزکوه این تعداد در کشورمان به ۱۱ ذخیره گاه افزایش یافته است.

به گزارش بروجن سلام ، تالاب گندمان در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر بروجن و درفاصله ۸۷ کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.


انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات