چهارمحال و بختیاری تنها تولیدکننده نیترات پتاسیم کشور

کد خبر: 704-950922 گروه: اقتصادی / چهارمحال و بختیاری
دوشنبه, 22 آذر 1395 11:21

چهارمحال و بختیاری تنها تولیدکننده نیترات پتاسیم کشوررئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان از معرفی چهارمحال و بختیاری در دو سال اخیر ،به عنوان تنها تولید کننده نیترات پتاسیم کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت : ۳۵واحد صنعتی تولید مواد شیمیایی در این استان فعالیت می کنند که از واحدهای شاخص می توان به کارخانه تولید اکسید روی و نیترات پتاسیم شهرک صنعتی شهرکرد اشاره کرد.

سید نعیم امامی افزود : استان چهارمحال و بختیاری از ۱۰سال گذشته فعالیت خود را در زمینه تولید مواد شیمیایی و معدنی آغاز کرد و در دو سال اخیر به عنوان تنها تولید کننده نیترات پتاسیم کشور معرفی شد.

 

مدیر کارخانه تولید نیترات پتاسیم در شهرک صنعتی شهرکرد گفت: این کارخانه در سال ۱۳۹۴به بهره برداری رسید و جزء بزرگترین کارخانه های نیترات پتاسیم خاورمیانه می باشد.

نوروز سمیع پور افزود: سالانه حدود هشت هزار و ۴۰۰تن نیترات پتاسیم در این کارخانه تولید می شود.
وی ادامه داد: ۹۰درصد مواد اولیه این محصول، که شامل خاک پتاس، اسید نیتریک، آهک هیدراته، کربنات کلسیم، هیدروکسید نقره و چند ماده دیگر می باشد از داخل کشور تأمین و نیترات پتاسیم تولید شده نیز به سراسر کشور ارسال می شود.
سمیع پور افزود: نیترات پتاسیم در صنایع کاشی و سرامیک، صنایع نظامی، صنایع گل حفاری صنعت نفت و کود شیمیایی کاربرد دارد. وی گفت : هم اکنون در این کارخانه ۴۵نفر مشغول فعالیت هستند.

 

مدیر کارخانه تولید اکسید روی شهرک صنعتی شهرکرد هم گفت: این کارخانه در سال ۱۳۹۰آغاز به کار کرد و بزرگترین تولید کننده اکسید روی خاورمیانه به شمار می رود.
کوروش غفاری با بیان اینکه ۴۵نفر در این کارخانه به صورت سه شیفت مشغول فعالیت هستند افزود: سالانه بیش از ۱۲ هزار تن اکسید روی در این واحد صنعتی تولید می شود.
وی ادامه داد: کارخانه های لاستیک سازی، کاشی و سرامیک و تولید خوراک دام و لوازم بهداشتی از اکسید روی استفاده می کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر ۷۷ پروانه بهره برداری در حوزه صنایع شیمیایی با سرمایه گذاری یک هزار و ۱۶۰میلیارد ریال در استان وجود دارد و بیش از ۹۵طرح نیز در دست احداث می باشد.
سید نعیم امامی افزود: علاوه بر تولید عناصر اصلی محصولات شیمیایی، انواع چسب، رزین و محصولات پتروشیمی و صنایع وابسته در واحدهای صنعتی استان ساخته می شود.
کارخانه تولید نیترات پتاسیم در شهرک صنعتی شهرکرد ، جزء بزرگترین کارخانه های نیترات پتاسیم خاورمیانه است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سه واحد تولید اکسید روی در چهارمحال و بختیاری فعالیت دارند گفت: به طور متوسط سالانه ۲۸هزار تن اکسید روی در استان تولید می شود که ۹۵درصد نیاز کشور را تأمین می کند.

 

امامی گفت: بررسی و رفع مشکلات واحدهای صنعتی در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و اختصاص اعتبار از محل صندوق ذخایر ارزی از دلایل افزایش کمی و کیفی تولید مواد شیمیایی و معدنی طی دو سال گذشته در استان است.
وی افزود: در حال حاضر علاوه بر واحدهای تولید مواد شیمیایی در سطح استان چند طرح درخصوص مواد شیمیایی به ویژه انواع اکسیدها، نیترات ها و سولفات ها در شهرک صنعتی شهرکرد در حال احداث و راه اندازی می باشد.
امامی؛ پیش بینی کرد: تا پایان سال جاری شهرکرد به عنوان قطب مهم تولید مواد شیمیایی کشور معرفی شود.


انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام / منتشر شده توسط : سعید قوامی
آرشیو

تبلیغات
انتخابات شورای شهر ۹۶
انتخابات ریاست جمهوری ۹۶
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغات