یادداشت/ کیهان سیفی عبدالسلیمانلو؛

کانفورمیست؛ آفت جریان های سیاسی

کد خبر: 575-950914 گروه: سیاسی / یادداشت
یکشنبه, 14 آذر 1395 18:11

کانفورمیست؛ آفت جریان های سیاسیاز اصول اساسی و شاخصه ی اصلی دموکراسی در هر کشوری، وجود احزاب و جریان های سیاسی در آن است. جریان هایی که به منزله ی دیده بان های سیاسی و کنترل کننده ی حزب حاکم بوده و مانع سوء استفاده از قدرت می باشد و به عنوان رهبران افکار سیاسی جامعه در آگاه سازی و افزایش مشارکت های اجتماعی در مناسبات وانتخابات، نقش مهم و جهت دهنده را در صحنه سیاسی هر کشوری بازی می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، متن یادداشت کیهان سیفی عبدالسلیمانلو ، فعال سیاسی و دبیر کل تشکل سیاسی اسلامی فردای روشن به شرح زیر می‌باشد:
 بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و ایجاد فضای بازسیاسی و اجتماعی، سلایق سیاسی متنوعی در فضای به وجود آمده فرصت رشد وبالندگی و مشارکت سیاسی و حضور در مناصب مختلف حکومتی را پیدا کردند. با شرایط به وجود آمده، امید آن می رفته است که نظام سیاسی کشور به حضور چند حزب پایبند به قانون اساسی که مورد تایید قاطبه ی جامعه بوده و به عنوان میثاق نامه ای ملی باعث انسجام گردیده ، باعث حضور همه ی سلایق در عرصه ی مدیریت و اداره کشور شود. بعد از وقایع اوایل سالهای پیروزی انقلاب و زاویه گرفتن گروه هایی مانند مجاهدین خلق( منافقین ) با اصل نظام جمهوری اسلامی و تشدید کارشکنی و ترور و ضربه زدن به تمام دستاوردهای انقلاب مردم ایران، از صحنه ی سیاسی کشور محو گشتند تا صرفا نامی آلوده به واژه هایی چون ترور از آنها در صفحات تاریخ باقی بماند.

 

بعد از گذار اوایل دوران انقلاب و ثبات در حوزه ی گروه های سیاسی، عملا دو طیف باقی ماندند. حزب جمهوری اسلامی با رهبری سه روحانی برجسته انقلاب ( حضرت آیت الله خامنه ای ، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی،شهید دکتر بهشتی) و دیگری نهضت آزادی به رهبری مرحوم مهندس بازرگان و آیت الله طالقانی و با خط مشئ ملی-مذهبی حضوری گسترده در صحنه های سیاسی کشور داشتند.

 

اما این دو حزب نیز بنا بردلایلی فعالیتشان متوقف یا محدود شد. حزب جمهوری اسلامی در سال 66 بنا بربروز اختلافات درونی و جناح بندی هایی که  در داخل بدنه آن پدید آمد، با مصلحت اندیشی رهبران خود و باکسب نظر حضرت امام (ره) عملا تعطیل گشت و نهضت آزادی نیز که نتوانست از کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور مجوز فعالیت بگیرد، حضور اعضای آن تا انتخابات مجلس ششم بسیار کمرنگ بود.

 

بین سالهای 66 تا 76 شاهد رکود محسوسی در فعالیت احزاب هستیم. در واقع به معنای واقعی کلمه ی حزب و تشکل سیاسی نمی توانیم در این سالها بیابیم. البته اگر احزاب قدیمی و سابقه داری مثل موتلفه و یا جامعه ی روحانیون مبارز را فاکتور بگیرم؛ زیرا این تشکل ها وابسته فقط به یک جریان فکری خاصی بودندکه بعد از دوم خرداد 76 واژه ی اصول گرایی در مقابل احزاب اصلاح طلب به آنها ملحق گردید.

 

سال 76، آغاز تحول بزرگی در فعالیت های احزاب کشور بود. گفتمان جدیدی در عرصه سیاست و ادبیات سیاسی پا به عرصه ظهور گذاشت که با نام اصلاحات توانستند پیروز هفتمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری ایران و خالق دوم خرداد باشند. نقش سیاسی دانشجویان بعد از پیروزی انقلاب، در دوم خرداد 76  وپیروزی اصلاح طلبان در انتخابات بسیار پررنگ و تعیین کننده بود. در این دوران دانشجویان زیر نام دفتر تحکیم وحدت که اتحادیه ی فراگیر وکشوری انجمن های اسلامی و تشکلهای دانشجویی از سراسر کشور بود، تمام معادلات کاندیدای هفتمین دوره ی ریاست جمهوری را تغییر داده و عامل مهمی در پیروزی اصلاحطلبان در انتخابات بودند.

با رویکرد مثبت دولت اصلاحات در تعامل با تشکل های مدنی و احزاب سیاسی، باعث توسعه و رشد احزاب موجود وفرصتی مناسب برای ایجاد گروه های سیاسی جدیدی چه در غالب اصلاحطلبی و چه اصول گرایی و چه گرایش های قانونی موجود در کشور گردید.

 

با رشد وگسترش فعالیت احزاب در کشور که نوید حرکت به سوی ایجاد جامعه ی سیاسی منظم وتشکیلاتی را می داد، اختلافات و سهم خواهی در احزاب و عدم پایبندی بسیاری از اعضای آنها به چارچوب مدون که در غالب اساسنامه ومرام نامه نمود پیدا می کند، این حرکت را کند و در برخی موارد متوقف کرد. جابه جا شدن اعضای بعضا سرشناس حزب ها وتمایل به گروه های و تشکل های دیگرکه صرفا به دلیل کسب جایگاه وقدرت بهترمبدل به یک رویه ی ناخوشایند شده بود، بسیاری از احزاب را ضعیف و زمین گیر کرد.

 

در اصطلاح دنیای سیاست به این گروه از اشخاص سیاسی کانفورمیست یا حزب بادی گفته می شود. افرادی که بدون توجه به اینکه شاخصه ی مهم ارزیابی یک فعال سیاسی وحزبی، پایبندی وی به اصول اساسی و تشکیلاتی حاکم بر حزب متبوعه خود می باشد، به اصطلاح عامیانه از این شاخه به آن شاخه می پریدن وبرای تثبیت موقعیت خویش منافع گروهی را به چالش کشیدند. این پدیده در هر دو طیف اصلاح طلبان و اصول گراها که وجود داشته و دارد. در بزنگاه های مهم وسرنوشت ساز مانند انتخابات، گاها اشخاص تغییر خط مشئ داده و سعی می کنند تا از پتانسیل همه ی گروه ها استفاده کرده و به اهداف خود که دراین مورد پیروزی در انتخابات و یا شخص مورد حمایت شان است دست یابند.

 

شاید در نگاه اول و عامه اشکال قابل توجه ای دیده نشود ولی از چند زاویه متفاوت این پدیده نه به نفع احزاب است ونه به نفع منافع ملی. اول اینکه برنامه های احزاب برپایه ی اعضای آن تدوین وسیاست گذاری می شود و ورود یک عضو ناهمگن ویا خروج عضو تاثیرگذار از آن باعث تزلزل در اهداف و برنامه های حزب می شود.دوم اینکه رمز تداوم حیات یک تشکل سیاسی،کادر سازی و تربیت نیروهایی هست که پایبند به اصول حزب بوده و بتوانند آن تشکل یا حزب را راهبری کنند. سومین مورد اینکه بر خلاف گذشته که جامعه با سنجش اشخاص اقدام به انتخاب وی در انتخابات می کردند، امروزه به مانند جوامع توسعه یافته از نظر دارا بودن احزاب نظامند،جامعه ایران نیز به سوی انتخاب با توجه به برنامه های حزبی آن شخص عضوی از آن است و اینکه از سوی کدام گروه حمایت می شوند پیش رفته است.

 

پس در نتیجه این عدم پایبندی برخی اشخاص به حزب متبوعه و جابه جایی پایگاه سیاسی خود باعث سردرگمی جامعه می شود. کمااینکه در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه 94 شاهد این رویه ی نامیمون بودیم. افرادی با سبقه ی متضاد با درنظر گرفتن اقبال عمومی به طیف خاصی از کاندیداها، وارد لیست انتخاباتی آن طیف گردیده واتفاقا به یمن همین تغییر جهت پیروز در رقابت نیز بودند و راهی بهارستان گردیدند.اما در این طیف جدید که وارد شده اند نیز ساز مخالفی هستند که حاضر به هزینه دادن و حمایت از اعضای آن نیستند.

 

آنچه که عذاب آوراست، نه صرفاً توسعه کانفورمیست است، بلکه تبدیل این رفتار به رویه‌ای معمول حتی برای گروهی از چهره‌های فرهنگی است که باید چراغ به دست در پی راهنمایی باشند نه اینکه خود نیز از ثبات خط مشئ بی بهره باشند. کانفورمیست، آفتی مهلک برای جامعه ی سیاسی و احزاب می باشد که در آینده می تواند استمرار فعالیت جریان های مطرح سیاسی را به مخاطره بیاندازد.


شاید بتوان روزگاری شفاف‌تر درباره مصادیق این چرخش‌ها سخن به میان آورد؛ اما در این مقطع طرح همین نقد درباره حزب بادی بودن، تلنگری لازم بود تا نسبت به آنچه در حال وقوع است، اندکی تجدیدنظر شده و این گونه نباشد که با هر نسیمی، نقاب چهره را تغییر دهیم، از راهی به راه‌ مخالف تغییر مسیر داده، امروز در این اردو و روزی دیگر در جبهه ی مخالف باشیم و ابتدایی ترین اصول اخلاقی را لگدمال کنیم.


انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات