فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی لازمه تحقق اهداف پیشگیرانه در حوزه ایدز

کد خبر: 570-950914 گروه: بروجن / اجتماعی / پزشکی و سلامت
یکشنبه, 14 آذر 1395 13:35

فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی لازمه تحقق اهداف پیشگیرانه در حوزه ایدزسرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجن گفت: با فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی صحیح می‌توان روند بیماری ایدز را متوقف کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجن در کنفرانس تغییر رویکرد آموزشی بیماری ایدز و انگ زدایی بیماری ایدز در جامعه که همزمان با هفته اطلاع رسانی بیماری ایدز در شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجن برگزار گردید گفت: مشکل ما دانستن راه‌های انتقال ویروس اچ آی وی نیست و ایراد کار این است که نام جنسی، رابطه و تماس جنسی بر این بیماری نهاده شده و همین انگ اجتماعی مانع از پرداخت و رسیدگی آشکار به این بیماری می‌شود.

محمد حسن کرمی در ادامه خاطرنشان کرد: امروزه انگ یا داغ، بیشتر رسوایی و ننگ حاصل از دانستن خصوصیاتی متفاوت از افراد دیگر است و فقدان آگاهی و یا اطلاعات نادرست منجر به ایجاد احساس شرم و خجالت از افراد و بروز انگ‌های اجتماعی، نگرش‌ها و باورهای نادرست، پیش‌داوری، اهانت و تحقیر، بی‌تفاوتی و نگرانی‌ها می‌شود که این مورد در خصوص بیماران ایدزی نمود بیشتری دارد.

وی همچنین طرد و طرز برخورد افراد با فرد مبتلا به ایدز، رفتارهای مخاطره انگیز دیگر، محدودیت‌های شغلی، ازدواجی و دیگر محدودیت‌های موجود را از پیامدهای انگ اجتماعی خواند و گفت: انگ اجتماعی پیامدهای بسیار زیادی دارد و بر همین اساس باید با مشارکت افکار و راهکارهایی چون آموزش و اطلاع‌رسانی، تغییر نگاه نسبت به بیماری، تغییر رفتارهای مخاطره انگیز، توجه، حمایت و همدلی با بیماران آگاهی‌های گروه هدف را ارتقا دهیم.

کرمی در تشریح این موضوع افزود: باید متوجه باشیم که تماس و رابطه جنسی یکی از راه‌های انتقال این بیماری است نه همه راه‌ها و انتشار شایعه‌های در خصوص پخش حلواهای نذری و یا رژلب‌های آلوده به ایدز نشان از آن دارد که یا اطلاع‌رسانی درستی در این حوزه انجام‌نشده و یا علائم این بیماری درست شناسایی نشده است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجن با بیان این که ارتباطات جنسی کنترل نشده در حال حاضر شایع ترین دلیل ابتلای جامعه به این بیماری است، افزود: مردم درک درستی از این بیماری ندارند و تصور می کنند اگر تنشان به تن یک بیمار بخورد بیمار شده اند که اشتباه است، این بیماری ما را انتخاب نمی کند بلکه این ما هستیم که با رفتار نادرستمان به سراغ آن می رویم.

وی افزود: زمانی که جوانان ما از سلامت جنسی خود بی خبرند طبیعی است که به اینترنت، ماهواره و شبکه های مجازی پناه می برند و ما پایگاه مناسبی برای اطلاع رسانی در این زمینه نداریم.

کرمی افزود: بسیاری از جوانان به دلیل عدم آگاهی در زمینه مسائل جنسی دچار گرفتاری و مشکلات می شوند، هنوز هم مسئله اعتیاد تزریقی وجود دارد، مسئله استفاده از روانگردانها و استفاده از شیشه در کشور روند رو به رشدی را نشان می دهد که این مسئله نگران کننده است و این مواد جدید هنجارهای اجتماعی را از بین می برد و موجب می شوند که افرد به بیماری های مقاربتی مبتلا شوند.

افزایش چشمگیر زنان مبتلا به ویروس اچ آی وی، کاهش سن ابتلا، تغییر راه انتقال از تزریق به سمت روابط جنسی و شیوع بیماری های مقاربتی مهم ترین مسائلی است که امروز با آنها مواجه هستیم.

کرمی افزود: الگوی انتقال این ویروس که تا سالهای پیش از طریق سرنگ های الوده بوده، امروز به تماس های محافظت نشده جنسی تغییر یافته و موج جدیدی از نگرانی را در میان مسئولان امر ایجاد کرده و نشان از برخی رفتارهای پنهان در میان توده های مختلف مردم دارد.

 

دکتر مجید فیاضی در برگزاری کنفرانس تغییر رویکرد آموزشی بیماری ایدز و انگ زدایی بیماری ایدز در جامعه که امروز صبح در مرکز شکبه بهداشت و درمان شهرستان بروجن برگزار گردید با تأکید بر لزوم ارائه خدمات روان‌شناختی فردی و گروهی درزمینهٔ مسائل و مشکلات خانوادگی و زناشویی، مسائل تربیتی فرزندان، مشاوره ازدواج و مهارت‌های کنترل استرس و خشم در کارگاه‌های آموزشی ایدز افزود: انجام امور زیربنایی، ساختاری، فرهنگ‌سازی و نوآوری و اقدامات پیشگیرانه لازمه تحقق اهداف  در حوزه ایدز است و باید سازمان‌های مردم‌نهاد بیش‌ازپیش در این حوزه ورود کنند و روزی فرارسد که در کنار این سازمان‌ها، نیز با دیگر دستگاههای دولتی مربوطه نیز گوشه چشمی نسبت به حوزه سلامت نشان دهند.

این متخصص روانپزشک ابراز داشت: کلید حل مشکل ایدز آموزش است و رسانه نقش مهمی در اطلاع رسانی دارد و هنوز اطلاع‌رسانی درستی در خصوص بیماری ایدز در سطح جامعه نشده است.

دکتر فیاضی با بیان این که از ظرفیت رسانه ها می توان برای آموزش مخاطبین استفاده کرد، گفت: رسانه ها نقش موثری در اطلاع رسانی دارند، بسیاری از افراد یا از بیماری خود بی اطلاع اند و یا آن را پنهان می کنند، در حالیکه آزمایش ایدز کاملا رایگان است و اطلاعات بیماران محفوظ می ماند، با یک مشاوره ساده به راحتی می توان از ابتلا به این بیماری مصون ماند.

فیاضی با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است ، ابراز داشت: ایدز بیماری است که فعلا درمان قطعی ندارد و باید بخش عظیمی از انرژی در مسیر مبارزه با آن صرف آموزش و اطلاع رسانی شود.

وی در ادامه ضمن انتقاد از دیدگاه‌ها و باورهای نادرست در خصوص بیماری ایدز اظهار داشت: باورهای نادرست نسبت به این ویروس وجود دارد که منجر به پنهان کردن این بیماری می‌شود و دامن زدن به موضوعاتی مانند اینکه ویروس ، با دست و روبوسی ، یا در آغوش گرفتن ، کودکان آلوده به این ویروس باید از کودکان سالم جدا شوند، فرد مبتلابه ایدز عمر طولانی ندارند، و نظایر آن‌ها از دیدگاه‌های منفی و نادرست در خصوص این بیماری است.

 فیاضی گفت: هنجارهای ذهنی و عوامل توانمند ساز همچون مراکز مشاوره، همایش‌ها، مؤسسات مردم‌نهاد و وجود رسانه‌های متعدد را بخشی از راهکارهای پیشگیری از ایدز عنوان و تصریح کرد: آموزش و اطلاع‌رسانی بهترین روش پیشگیری از این بیماری است چراکه به علت تنوع گروه هدف و گستره جغرافیایی نمی‌توان یک نسخه واحد برای گروه‌های هدف پیچید.

وی عنوان کرد: باید پذیرفت که بیماری‌هایی مانند ایدز نیز جزئی از زندگی امروزه جامعه بشری است و نمی‌توان با کتمان آن و پاک کردن صورت‌مسئله، انتظار حل این معضل را داشت که در ریشه‌یابی آن همانند بسیاری دیگر از مشکلات جوامع امروزی، به مؤلفه‌های اجتماعی و فرهنگی می‌رسیم، حوزه‌هایی که در صورت توجه و تقویت، نخستین و مستحکم‌ترین سد در برابر موج‌های فزاینده بحران‌هایی مانند افزایش آمار ابتلا به بیماری ایدز خواهند بود، همان‌گونه که اظهارنظرهای کارشناسان حاکی از کم‌کاری‌ها در این حوزه طی سالیان گذشته است.

فیاضی اظهار کرد: البته این نکته نیز نباید ازنظر دور بماند که اقدامات پیشگیرانه در حوزه بیماری ایدز تنها محدود به دستگاه‌ها و مسئولان بهداشت و درمان نمی‌شود و بدون تردید تغییر نگرش در بین عموم مردم لازمه دستیابی به جامعه‌ای آگاه و آماده در برابر بیماری‌هایی مانند ایدز و حتی سایر معضلات فرهنگی و اجتماعی است.

 

در این کنفرانس دکتر زهره شیرانی به اپیدمیولوژی بیماری ایدز پرداخت و گفت:بدون شک مهمترین وبزرگترین بلای جامعه بشری پس از جنگ دوم جهانی ،ایدز میباشد اولین موارد بیماری در امریکا بروز کرد . که بعداز مدت کوتاهی گزارشاتی در اروپا و آفریقا و نهایتا آسیا  ارائه شد که نشانگر گستردگی این بیماری بود.

معاونت بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجن گفت:امروزه کلیه کشورهای جهان آلوده به ویروس ایدز هستندگرچه برخی از این کشورها  بدلیل عدم امکانات تشخیصی و یا سیاست مخفی نگهداشتن موارد بیماری وجود آلودگی را منعکس نکرده اند.

شیرانی افزود: ایدز به مجموعه نشانه های نقص سیستم ایمنی اکتسابی بدن اطلاق میشود. موارد اولیه بیماری در سال ۱۹۸۱ یعنی درسال ۱۳۵۹ در بین همجنس بازان آمریکا  گزارش شد و دیری نگذشت که مواردی دربین معتادین تزریقی و دریافت کنندگان فراوردهای خونی گزارش و در سال ۱۹۸۳ ویروس عامل بیماری کشف شد و اعلام گردید که بیماری مسری است.

وی افزود: در سال ۱۹۸۵ امکانات آزمایشگاهی برای تشخیص عامل بیماری در تمام دنیا عرضه شد. و از آن زمان مشخص شد که بیماری مرز را نشناخته و هیچ کشوری را در امان نمیگذارد

و همچین شیرانی به تعریف ، راه سرایت وانتقال عامل بیماری‏ ‏، سیر بیماری، علائم و نشانه های بیماری، تشخیص، راههایی که ویروس ایدز از طریق آنها منتقل نمی شود، راههای پیشگیری وکنترل و مبارزه با بیماری در این کنفرانس پرداخت.

 

به گزارش بروجن سلام ، یکم دسامبر برابر با دهم آذر ماه هرساله روز جهانی ایدز می باشد ،هفته اطلاع رسانی (۱۰– ۱۶آذر) به شناخت، پیشگیری بیماری ایدز می باشد که شعار روز جهانی ایدز در سال ۹۵: مهار همه گیری اچ آی وی / ایدز با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زود هنگام، درمان و حمایت از مبتلایان

 

 

فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی لازمه تحقق اهداف پیشگیرانه در حوزه ایدز فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی لازمه تحقق اهداف پیشگیرانه در حوزه ایدز

انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات