هشدار سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛

برخورد قانونی با تورهای غیرمجاز در چهارمحال و بختیاری

کد خبر: 544-950902 گروه: اجتماعی / فرهنگی و هنری
سه شنبه, 02 آذر 1395 15:43

برخورد قانونی با تورهای غیرمجاز در چهارمحال و بختیاریمعاون گردشگری و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری چهارمحال و بختیاری از برخورد قانونی این سازمان با تورهای گردشگری غیرمجاز در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، حیدر صادقی با بیان اینکه تنها دفترهای خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجاز به برگزاری تور هستند گفت: بر اساس قانون توسعه صنعت گردشگری و جهانگردی صرفاً دفترهای خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجاز به برگزاری هر گونه تور گردشگری بوده و ارائه‌کنندگان غیرمجاز خدمات گردشگری علاوه بر معرفی به دستگاه‌های انتظامی و قضایی مشمول مجازات‌های مالی تا ۱۰۰ میلیون ریال خواهند شد.

صادقی افزود: دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری یا به اصطلاح دفاتر دارای مجوز بند ب، دفاتری هستند که مطابق «آیین‌نامه نظارت بر تأسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی مصوب سال ۱۳۸۰هیأت وزیران» ایجاد شده و تنها مرجع مجاز برای فعالیت در زمینه اخذ روادید(ویزا)، تنظیم و انجام مسافرت گروهی (تور) داخلی و خارجی، ذخیره مکان (رزرو محل اقامت) و سایر خدمات گردشگری محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: علاوه بر دفاتر گردشگری، به استناد همین مصوبه دفاتر معروف به «بند الف» و «بند پ» نیز توسط وزارت راه و شهرسازی یا سازمان حج و زیارت ایجاد می‌شوند که به ترتیب مجاز به ارائه خدمات ترابری از جمله فروش بلیت مسافرت و خدمات زیارتی هستند.

معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری  استان چهارمحال و بختیاری گفت: متأسفانه برخی از افراد در قالب اشخاص، گروه، تشکل، انجمن، مؤسسه و...  با سوء استفاده از تقاضای سفر و گردشگری، با ترفندهای مختلف از قبیل پیامک، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی یا تبلیغات محیطی و رسانه‌ای بدون کسب مجوزهای رسمی اقدام به فروش خدمات گردشگری می‌کنند که این تورها که اغلب با عناوینی همچون؛ تورهای طبیعت‌گردی، کوهنوردی، کویر، نجوم، تور دانشجویی، گشت علمی، تور نمایشگاهی، تور زیارتی قم و جمکران، تورهای لحظه آخری خارج از کشور و نظایر آن همراه هستند و اغلب بدون رعایت اصول حرفه‌ای تورگردانی فقط چشم به درآمد حاصل از مشتریان دارند و به دلیل ناآگاهی از حساسیت وظایف تورگردانی و رعایت نکردن حقوق مسافر و استانداردهای مصوب در صورت وقوع حادثه در برابر مشتریان و نهادهای نظارتی قادر به پاسخ‌گویی نیستند.

وی ادامه داد: ارائه‌کنندگان غیرمجاز با ایجاد جذابیت‌های غیرواقعی مانند نرخ کمتر مشتریان را اغوا می‌کنند ولی در واقع با حذف خدمات بیمه‌ای و راهنمای صلاحیت‌دار گردشگری با بهره‌گیری از مراکز اقامتی و پذیرایی غیرمجاز حقوق مسافر را تضییع کرده و سفر گردشگران را با مخاطرات جدی همراه می‌کنند.
صادقی با بیان اینکه یکی دیگر از جذابیت‌های دروغین تورهای غیرمجاز که جوانان را هدف قرار داده برگزاری تورهای مختلط است خاطرنشان کرد: برگزارکنندگان این گونه تورها بدون در نظر گرفتن شئون فرهنگی جامعه سعی بر آن دارند که تور خود را با انتشار تصاویری از برنامه‌های مختلط در فضای مجازی، برای جوانان جذاب‌تر  نشان دهند ولی با این عمل سودجویانه علاوه بر ایجاد تعارض و تقابل جدی بین جامعه میهمان و میزبان، زمینه‌ساز ناهنجاری فرهنگی و اجتماعی خصوصاً برای خانواده‌ها خواهند شد.

وی افزود: گردشگری علاوه بر داشتن آثار اقتصادی یک حرکت فرهنگی است و برای بودن در مسیر صحیح باید مدیریت شود که در همین راستا اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن بازرسی و نظارت بر گشت‌های ورودی یا خروجی با ارائه‌کنندگان غیرمجاز خدمات گردشگری برخورد و ایشان را به مراجع انتظامی و قضایی معرفی می‌نماید.
گفتنی است؛ با هماهنگی‌های ایجاد شده توسط کمیسیون نظارت بر امنیت گردشگران دستگاه‌های نیروی انتظامی، دادگستری، پلیس راه و تشکل حرفه‌ای دفاتر نیز در این موضوع همکاری می‌کنند و با این وجود نظارت و مراقبت گردشگران در انجام سفری ایمن و سالم بسیار حائز اهمیت است لذا از عموم مردم درخواست می‌شود خدمات تورهای داخلی و خارجی مورد نیاز خود از دفاتر مجاز و معتبر تهیه نموده تا با مشکلات و آسیب‌های بعدی مواجه نشوند.

معاون گردشگری استان چهارمحال و بختیاری افزود: ابلاغ منشور حقوق گردشگر و مقررات حاکم بر دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری زمینه مناسبی برای برگزاری تورها ایجاد کرده است دفاتر علاوه بر عقد قرارداد و تعیین کلیه خدمات باید از راهنمایان آموزش‌دیده و دارای کارت معتبر که به مقصد آشنا هستند برای اطمینان از نحوه اجرای تور استفاده کنند.
صادقی گفت: به دفاتر توصیه می‌شود با معرفی بسته‌های سفر با استفاده از ظرفیت‌های بومی، طبیعی، فرهنگی و تاریخی بر اساس نیاز و سلیقه مشتریان و انجام تبلیغات و بازاریابی گسترده زمینه جذب هر چه بیشتر مخاطبان را فراهم کنند.

گفتنی است؛ نرخ‌گذاری خدمات تورهای مجاز با نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام می‌شود و برای رسیدگی به شکایات احتمالی، ساز و کار مناسبی با عنوان کمیسیون نظارت بر دفاتر در سطح استان و کشور فعالیت می‌نمایند. مسافران می‌توانند از طریق مراجعه به سایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نشانی www.miraschb.ir و یا تماس با شماره:  ۳۳۳۴۶۷۰۸ ۰۳۸از مجاز بودن برگزار کنندگان تور اطمینان حاصل  کرده و در صورت تمایل از مشاوره کارشناسان گردشگری استفاده کنند.

انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات