بيانيه کميته صيانت از آب استان چهارمحال و بختياری

کد خبر: 415-950823 گروه: اجتماعی / انتقال آب
یکشنبه, 23 آبا 1395 13:37

بيانيه کميته صيانت از آب استان چهارمحال و بختياریباید متذکر شد بسیاری از نگرانی ها در حوزه آب استان همچنان پابرجا بوده و رفع این نگرانیها، که گزیده ای از آنها به شرح زیر بیان میشود، در گرو اهتمام جدی مسئولان استانی و کشوری خواهد بود.

به گزارش پایگاه خیری تحلیلی بروجن سلام ، بیانیه کمیته صیانت از آب استان چهارمحال و بختیاری «پیرامون سفر معاون اول محترم رئیس جمهوری و وزیر محترم نیرو به استان در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۹۵ » به شرح زیر می باشد:

با سلام و درود به روح پر فتوح حضرت امام و شهدای انقلاب اسلامی ایران و سلام و درود به محضر مقام معظم رهبری و مردم شهید پرور استان چهارمحال و بختیاری
 
وقوع خشکسالی یک دهه اخیر در استان چهارمحال و بختیاری و افزایش چشمگیر مشکلات کم آبی استان در بخشهای مختلف مصرف و بحرانی و ممنوعه شدن آبهای زیرزمینی بیش از 80 درصد دشتهای استان که تأمین کننده عمده آب مصرفی استان هستند، موضوع آب را به مهمترین چالش استان تبدیل کرده لذا صیانت از آب و حفاظت از محیط زیست استان، به وظیفه همگانی تبدیل شده است. اخیرأ سفر برخی مقامات کشوری به استان از جمله معاون اول محترم رئیس جمهور و وزیر محترم نیرو، فرصتی برای مردم و نمایندگان استان بوجود آورد تا با پیگیری مطالبات خود در زمینه آب، مسئولین کشوری را بیش از پیش به تهدیدها و پیامدهای مخرب برخی اقدامات غیرکارشناسی و بعضأ غیرقانونی در دست انجام در حوزه آب استان آگاه سازند.

لذا کمیته مردمی صیانت از آب استان چهارمحال و بختیاری بر خود لازم میداند از مردم شهیدپرور استان، فعالان محیط زیست و نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی که در پیگیری و دفاع از حقوق آب استان در این سفر تلاش وافری انجام دادند، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشد. اگرچه انتظار می رفت معاون اول محترم رئیس جمهور، همانگونه که در سفر اخیر به استان اصفهان شخصا به مسئله آب ورود کرده و در رفع مشکلات آن استان موضع گیری نمودند، در استان چهارمحال و بختیاری نیز اقدام مشابه انجام دهند، ولی بر خود لازم میدانیم از وزیر محترم نیرو که سعی نمودند در بیانات خود (نظیر تسریع در اجرای طرح آبرسانی محور بن-بروجن برای اتمام آن تا پایان سال ۱۳۹۶ و تأکید بر حذف تونل بهشت آباد)، برخی از دغدغه ها و نگرانیهای مردم استان را برطرف نمایند، کمال تشکر و قدردانی را داریم. باید متذکر شد بسیاری از نگرانی ها در حوزه آب استان همچنان پابرجا بوده و رفع این نگرانیها، که گزیده ای از آنها به شرح زیر بیان میشود، در گرو اهتمام جدی مسئولان استانی و کشوری خواهد بود.

۱) از وزیر محترم نیرو تقاضا داریم برای پایان دادن به نگرانیهای مردم در مورد مکاتبات قبلی وزارت نیرو که تخصیصهای قانونی استان اعم از کشاورزی و شرب بن-بروجن از زاینده رود را به گونه ای مخدوش نموده و یا تحت الشعاع قرار داده، با ابلاغ کتبی تایید مجدد کرده و تمامی این تخصیصها را به رسمیت بشناسند.

۲) با توجه به اینکه بیش از ۶۰ درصد جمعیت و دشتهای ممنوعه استان در حوضه بهشت آباد قرار دارد و این حوضه بدلیل تغییرات اقلیمی و وقوع خشکسالی بلند مدت، نسبت به گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش آبدهی را نشان میدهد و در آینده روند کاهشی منابع آب متصور است، وزارت نیرو چگونه طرح انتقال آب بهشت آباد را با فرضیات غیر واقعی گذشته، از نظر تخصیص آب و حجم مخزن بالای یک میلیارد مترمکعبی سد بهشت آباد، در دستور کار خود قرار داده است؟ بدتر از آن لوله گذاری از استانهای مقصد با ظرفیت غیرواقعی است که ادامه این روند بجز تضییع حقوق بیت المال و ایجاد انتظار غیر واقع بینانه از میزان آورد آب در استانهای مرکزی ایران و تشدید بحران آب رودخانه کارون در استانهای چهارمحال و بختیاری و خوزستان، حاصل دیگری نخواهد داشت.

۳) طرح تونل گلاب که در دولت قبل بطور غیرکارشناسی و غیرقانونی شروع شد، متاسفانه در دولت فعلی تکمیل گردید و علی رغم مصوبات شورای عالی آب که بررسی مجدد و اخذ مجوز زیست محیطی را طبق مقررات الزام نموده بود، بازهم طرح متوقف نگردید. برعکس با امضای یک تفاهم نامه زیست محیطی فاقد وجاهت قانونی، بدعت جدیدی برای دور زدن قانون پایه گذاری شد و با کمال تعجب وزیر محترم نیرو در سفر اخیر به استان بر قانونی بودن این تونل تاکید نمودند. با توجه به اینکه تکرار این قانون شکنی ها در حوزه آب می تواند فاجعه اجتماعی و زیست محیطی بوجود آورد، کمترین اقدام مورد انتظار از سوی وزارت نیرو، تعطیلی هرچه سریعتر طرح تونل گلاب و جلوگیری از بهره برداری آن میباشد و همچنین از دستگاههای نظارتی شامل دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور درخواست می شود، با توجه به وظایف نظارتی خود نسبت به  بررسی دقیق موضوع و شناسائی افرادی که در اجرای این طرح غیرقانونی و اتلاف حقوق بیت المال نقش داشته اند، اقدام لازم را بعمل آورند. بدیهی است اگر این اقدام قبلا انجام شده بود، شروع حفاری تونل بهشت آباد در محل کارگاه های چرمهین و باغبهادران توسط مسئولان استان اصفهان بدون اخذ مجوز زیست محیطی انجام نمی گرفت.

۴) در پایان لازم به ذکر است یکی از مشکلاتی که استان چهارمحال و بختیاری از دهه های قبلی با آن دست به گریبان بوده، دخالتها و اقدامات غیرمسئولانه و غیرعادلانه برخی مسئولان استان اصفهان در حوزه آب این استان میباشد. از جمله عملکرد نامناسب در اجرای تونل سوم کوهرنگ که بیش از ۲۰سال است مردم شریف بیرگان و کوهرنگ آسیب های فراوان دیده اند و مسئولین ذیربط استان اصفهان به تعهدات قانونی خود در قبال مردم استان از جمله برگردانیدن چشمه های خشک شده منطقه (چشمه مروارید)، تملک روستاهای منطقه بیرگان که در محدوده مخزن سد قرار می گیرد، رفع تخلفات مربوط به ویلاسازی های غیرمجاز و سایر تعهدات، به نحو مقتضی عمل ننموده اند. لذا برای حفظ وحدت ملی، پیشگیری از شکاف اجتماعی بین مردم دو استان و قرارگیری اقدامات توسعه منابع آب بین استانی در مدار قانون و کارشناسی، لازم است مسئولان ارشد کشور، بطورکلی مسئولان استان اصفهان را از مداخله در اموری که به حوزه آب استان چهارمحال و بختیاری مربوط میشود، منع نمایند تا متولی اصلی آن یعنی وزارت نیرو بتواند بدون اعمال فشارهای غیرکارشناسی تصمیمات منطبق بر اصول کارشناسی و قوانین و مقررات اخذ نماید.

والسلام علیکم ورحمته الله و برکاته
کمیته صیانت از آب استان چهارمحال و بختیاری
۱۳۹۵/۰۸/۲۲


انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات