از فریاد های بی آبی ، تا افتتاح پروژه های فولادی و ذوب آهن

کد خبر: 378-950812 گروه: اجتماعی
چهارشنبه, 12 آبا 1395 13:17
از فریاد های بی آبی ، تا افتتاح پروژه های فولادی و ذوب آهنمعاون اول رئیس جمهور امروز به منظور افتتاح طرح های فولادی و ریلی در ذوب آهن و فولاد مبارکه وارد اصفهان می‌شود ، این در حالی است که رسانه های اصفهان از پایان رسیدن منابع آب این استان در ۱۰۰ روز آینده خبر می‌دهند .
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، دو سالی از اخطار برخی رسانه ها در خصوص بلعیدن آب زاینده رود توسط فولاد مبارکه نگذشته است ، که رسانه های اصفهان از پایان رسیدن منابع آبشان می نویسند تا مهر تاییدی باشد بر اجرایی شدن تونل ها و پایان رساندن باقی مانده منابع آب چهارمحال و بختیاری .
در حالی که مافیای آب دلیل خشکی زاینده رود را به بارگزاری غیر منطقی در بالادست نسبت می‌دهند و از همین رهگذر پروژه انتتقال آب شرب "بن- شهرکرد - بروجن" را مورد هجمه قرار داده اند و ﺍﺣﺪﺍﺙ ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ ﺩﻭﻡ ﺁﺑﺮﺳﺎﻧﯽ ﺍﺻﻔﻬﺎﻥ ﺑﺰﺭﮒ، ﺗﮑﻤﯿﻞ ﺧﻂ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺁﺑﺮﺳﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺷﻬﺮ ﺩﻫﺎﻗﺎﻥ، ﺗﮑﻤﯿﻞ ﺧﻂ ﺁﺑﺮﺳﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺷﻬﺮﻫﺎﯼ ﮔﻠﭙﺎﯾﮕﺎﻥ، ﮔﻠﺸﻬﺮ ﻭ ﮔﻮﮔﺪ به عنوان بارگزاری جدید بر زاینده رود نادیده گرفته می شود .
این در حالی است که اصفهان توسعه طرح های فولادی و ذوب آهن را بدون توجه به بلعیدن  "ته مانده آب" در دستور کار قرار داده است ، پیشرفت صنعت و درآمد زایی به قیمت از بین بردن حیات !!!
 
اخطاری که هرگز به آن توجه نشد !!!

کارخانه فولاد مبارکه 27 میلیون متر مکعب از آب زاینده را می بلعد

اقتصاد > صنعت - سایت صدای اقتصاد نوشت:

شاید بهتر باشد این روزها که حال اصفهانی ها خوب است و زاینده رود در شهر جاری است به فکر روزهای سخت و بی آبی بود و در این بین به این فکر کرد که چگونه می توان از همین حالا فکری به حال روزهای سخت کرد. طبق اعلام مسئولان وزارت نیرو و استانداری اصفهان زاینده رود تا خرداد ماه سال آینده در شهر جاری خواهد بود و پس از آن به دلیل شروع فصل گرما و افزایش مصرف آب قطع خواهد شد.اما در این بین این سوال مطرح است که بزرگترین کارخانجات صنعتی اصفهان از جمله فولاد مبارکه سالانه چقدر آب مصرف می کنند. آبی که به دلیل حساسیت کار کارخانه فولاد هیچگاه قطع نمی شود و همیشه به سمت کارخانه روان است حتی اگر در شهر روان نباشد. کارخانه فولاد بدون آب اصلا امکان کار رکدن ندارد و باید تعطیل شود.

براساس اعلام مسئولان آبفای اصفهان کارخانه فولاد مبارکه این شهر به عنوان بزرگ ترین کارخانه فولاد کشور سال گذشته 27 میلیون متر مکعب آب مصرف کرده است و این در شرایطی است که آب مصرفی در شهر اصفهان 476 میلیون متر مکعب بوده است. مقایسه این دو عدد نشان می دهد که کارخانه فولاد مبارکه به تنهایی به اندازه 5.6 درصد در مقایسه با آب کل شهر مصرف دارد. البته در این بین نکته ظریف ولی بسیار مهمی هم وجود دارد و آن نقش کارخانه فولاد مبارکه در اقتصاد شهر اصفهان، اشتغال و... است. اما موضوع مهمی که به اعتقاد کارشناسان وجود دارد این است که از همان ابتدا موقعیت سنجی که برای راه اندازی کارخانه فولاد مبارکه در اصفهان صورت گرفته اشتباه بوده است و این کارخانه باید در یکی از شهرهای جنوبی کشور و در ساحل خلیج فارس احداث می شده است تا برای تامین آب کارخانه مشکلی وجود نداشته باشد.

در این بین مشکل دیگری که در اصفهان وجود دارد این است که کارخانه فولاد تنها کارخانه صنعتی شهر نیست که نیاز جدی به آب دارد بلکه ذوب آهن، پتروشیمی و ... نیز احتیاج به آب دارند در حالی که اصفهان با بحران جدی کم آبی رو به رو است. به اعتقاد کارشناسان از همان ابتدای موقعیت سنجی اشتباه بزرگ این بوده است که اصفهان به شهری صنعتی تبدیل شده است درحالی این شهر می توانست باتوجه به قطب توریستی بودند درآمد کلانی را به دست آورد و در عوض کارخانه فولاد و... می توانست به استانی دیگر توسعه بخشد.

 

فریاد بی صدای مردم بروجن و چهارمحال و بختیاری در میان سیاست های صنعتگران

اصفهان از بی آبی فولادش می نویسد در حالی که چهارمحال و بختیاری آب شرب ندارد !!! چه برسد به صنعت و کشاورزی !!!
بار ها نوشتیم و گفتیم آب بروجن جیره بندی شده و گفتند خیر !!! در حالی که در طول روز در خانه خودم آب نبود !!!
آب چاهی را وارد شبکه آب شرب بروجن کردند که سال 89 به دلیل آلوده بودن آب به بخش فضای سبز شهردای واگذار کرده بودند ( چاه معروف به مدرسه ابوریحان واقع در بلوار ساحلی بروجن )
 گفتیم مدیریت آب ، گفتند شیخ بهایی!!! ( زمان شیخ بهایی 27 میلیون متر مکعب برای فولاد نمی رفت )
 
و این است حکایت فریاد بی صدای ما...
 
به قلم علی باصیری
 
 

انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات