مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری؛

اصلاح جامعه، در سایه شناختن عیوب و تلاش برای زدودن آن هاست

کد خبر: 349-950804 گروه: اجتماعی
سه شنبه, 04 آبا 1395 10:54
اصلاح جامعه، در سایه شناختن عیوب و تلاش برای زدودن آن هاستمدیر کل تبلیغات اسلامی، صلاح فرد و اصلاح جامعه را در سایه شناختن عیوب و تلاش برای زدودن آن ها دانست و گفت: این شناخت هم در خود فرد و هم در دیگران باید حاصل شود.
به گزارش بایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام به نقل از  روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، سید جعفر مرتضوی در نشست ماهانه کارکنان این اداره با اشاره به اینکه نقد را «سره از ناسره جدا کردن» و «شناختن محاسن و معایب» می دانند، گفت: انتقاد درست آن است که با تأکید بر نقاط قوت به نقاط ضعف فرد نیز اشاره کند و با ارایه راهکارهای مناسب برای رفع آن سخن به میان آورد.
 
حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضوی با بیان اینکه انتقاد شیوه ها و روش های مختلفی دارد، افزود: انتقاد می تواند از خود و یا از دیگران باشد و بی تردید برای هیچ کس خوشایند نیست که عیب های خود را بشنود، برای آنکه انتقاد سازنده و مؤثر باشد منتقد باید مواردی را رعایت کرده و پرسش هایی را مطرح کند که هر یک از آنها در رساندن وی به هدف خود نقش مثبتی ایفا کند.
 
 وی ادامه داد: انتقاد، جدای از انتقام و تخریب است و این یعنی بیان عیبی برای خراب کردن شخصیت یک فرد، که انتقاد به نیت و قصد شخص انتقاد کننده برمی گردد.   
 
حجت‌الاسلام مرتضوی با اشاره به روایات متعددی از معصومین علیهم السلام، افزود: صلاح فرد و اصلاح جامعه، در سایه شناختن عیوب و تلاش برای زدودن عیوب است و این شناخت هم در خود فرد و نسبت به اندیشه ها و عمل های خویش است و هم نسبت به دیگران، زمینه ساز این عیب زدایی نیز تذکر از سویی و تنبه و اقدام از سوی دیگر است.
 
مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاریبه بیان حدیثی از حضرت امام صادق علیه السّلام پرداخت که فرموده اند: بهترین و محبوبترین برادران من کسی است که عیوب مرا به من اهدا کند و نقص هایم را تذکر دهد.
 
وی افزود: تحمل انتقاد برانسان خود برتر بین و خود رأی، سخت است و در مقابل انتقاد، خشمگین می‌شوند و منتقد را به نادانی و حماقت متهم می‌کنند، خود را قوی، مشهور و بسیار دانا قلمداد کرده و انتظار اطاعت و پیروی دیگران را دارند و از آنجا که بزرگ‌بینی آنها در تضاد با واقعیت است، روابط اجتماعی‌شان شکننده است و مسایل بین‌فردی، شغلی و فقدان‌های زیادی دارند که با رفتارخود، آنها را به وجود می‌آورند، در حالی که هیچ بینش و آگاهی‌ای نسبت به آنها ندارند.
 
حجت‌الاسلام مرتضوی، با اشاره به اینکه خود بزرگ بینی انسان را از پیشرفت باز می داند و او را حقیر می‌کند، گفت: گاهی اجتماع باعث می‌شود که افراد به‌صورت کاذب دچار اعتمادبه‌نفس شوند یعنی بله‌قربان‌گویی‌ها و تعریف و تمجید بیش از اندازه و بها دادن‌های بی‌مورد که به‌صورت ریاکارانه و چاپلوسانه است، می‌تواند بستری شود برای اینکه افراد تصور کنند نسبت به دیگران برتری دارند.
 
وی افزود: کم‌کم فرد باورش می‌شود که من آدم مهمی هستم، من زیباترین هستم و بهترینم، در حالی که حتی شاید افرادی که این جمله‌ها را به فرد می‌گویند اصلا اعتقاد واقعی به این تعریف و تمجید‌ها نداشته باشند، این افراد حس می‌کنند که برتر از دیگران هستند و تحمل انتقاد ندارند و اگر کسی از آنها انتقاد کند، ممکن است واکنش‌های پرخاشگری نشان ‌دهند یا بی‌اعتنایی ‌کنند.
 
مدیر کل تبلیغات اسلامی با بیان آیات ۱۰۳ تا ۱۰۵ سوره ی کهف افزود: این آیات شریفه، به معرفى زیانکارترین انسان ها و بدبخت ‏ترین افراد بشر مى‏ پردازد، زیان واقعى و خسران مضاعف آنجاست که انسان سرمایه ‏هاى مادى و معنوى خویش را در یک مسیر غلط و انحرافى از دست دهد و گمان کند کار خوبى کرده است، نه از این کوشش ها نتیجه‏ اى برده، نه از زیانش درسى آموخته، و نه از تکرار این کار در امان است.
 
وی با اشاره به گفت: تذکر، فراموشی ها و ناآگاهی ها را به هوشیاری ها و بیداری ها دگرگون می‌کند و همگان را در جامعه به حضور و مراقبت همه سویه فرا می خواند، در چنین جامعه ای، کم کاری ها، کندکاری ها و بدکاری ها، کمتر به چشم می خورد و هر یک از افراد خود را موظف می دانند که به دیگران هشدار و تذکر دهند تا کارها در روال و روند واقعی خود قرار گیرد.
 
حجت‌الاسلام مرتضوی بیان کرد: انسان افزون بر پذیرش نقد، باید در گام نخست، به نقد خویش بپردازد و پیش از آنکه به کاستی و عیب دیگران توجه کند، در جستجوی زدودن عیب های خویش باشد، امام علی علیه السلام می فرماید:«طُوبی لِمَنْ شَغَلَهُ عَیْبُهُ عَنْ عُیُوبِ النّاسِ؛ خوشا به حال کسی که پرداختن به عیب خویش، وی را از عیب دیگران باز دارد».
 
وی گفت: اگر آدمی خود آینه خویش شود، از بسیاری انتقادها در امان می ماند و اگر همگان به فکر نقد خود برآیند، زمینه نقد اجتماعی کمتری پیدا می‌شود و در نتیجه پاره ای تنش ها و تشنج ها، به خودی خود، از بین می روند و جلو بسیاری از نقدهای ویرانگر گرفته می‌شود.
 
مدیر کل تبلیغات اسلامی افزود: انسانها به دلیل  رفتارها و عملکرد و عکس العمل های گوناگونشان گاهی مورد ملامت نفس قرار می گیرند و گاه مورد ملامت و انتقاد دیگران، از فرد یا جمع و از جمله سفارش های تربیتی اسلام همین است که اولاً انسان ها با سعه صدر و حلم، گوش شنوا در مورد دیگران داشته باشند و دوم دیگران آینه وار عیوب را همانند هدیه به آنان تقدیم کنند.
 
وی تصریح کرد: قبل از اینکه اجازه دهیم دیگران ما را نقد کنند، خودمان باید خودمان را نقد کنیم، عیوب را شناسایی و به منظور رفع عیوب تلاش کنیم.

انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات