استاندار چهارمحال و بختیاری؛

موظف به اشاعه و ترویج فرهنگ قرآنی اسلامی هستیم

کد خبر: 299-950708 گروه: اجتماعی
پنجشنبه, 08 مهر 1395 11:11
موظف به اشاعه و ترویج فرهنگ قرآنی اسلامی هستیماستاندار چهار محال و بختیاری با بیان اینکه موظف به اشاعه و ترویج فرهنگ قرآنی اسلامی هستیم گفت: هر چه داریم از قرآن و اهل بیت علیهم السلام است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، قاسم سلیمانی دشتکی، در دیدار با رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشوربا اشاره به این مطلب که زندگی ما برگرفته از قرآن و مفاهیم قرآنی و وصل به قرآن مجید است و ما هر چه داریم از قرآن و اهل بیت علیهم السلام است، گفت: قبل از انقلاب هر چند سواد قرآنی خیلی کم بود اما آن هایی هم که سواد خواندن نداشتند محفوظات قرآنی داشتند، قرآن را به‌عنوان یک معجزه قبول داشتند و اعتقاد راسخ به آن داشتند.
سلیمانی افزود: مردم در اعصار گذشته هر چند از تفاسیر و ترجمان قرآن اطلاعی نداشتند اما مفاهیم قرآن و احکام قرآن در زندگی آنها به خوبی مشاهده می شد، قرآن چراغ راه آنها بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شیوه تغییر کرد، هم قرائت قوی شد و هم در بحث تفسیر و ترویج مفاهیم قرآن تلاش بیشتر شد و در تمام ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از مفاهیم قرآن بیشتر از پیش استفاده شد.
وی ادامه داد: قوانین بالا دستی ما از جمله قانون اساسی و اسناد توسعه و دیگر قوانین کشور، همه بر اساس آیات قرآن کریم شکل گرفته و ما هم موظف هستیم هم از نظر شرعی و عقلی و هم از لحاظ شرح وظایف، تا حد توان در اشاعه ی فرهنگ قرآنی اسلامی کمک کنیم تا کلام وحی جایگاه خودش را به شکلی قوی تر در جامعه پیدا کند.
وی ادامه داد: انگیزه ی انجام فعالیت های قرآنی هم در سطح کشور و هم در استان چهار محال و بختیاری خیلی بالاست و فعالان در این عرصه هم دارای ضمیری پاک و روشن هستند ولی نکته ی دارای اهمیت این است که ما هم اذعان به این امر داریم که اعتبارات فرهنگی و قرآنی در کنار فعالیت های در دست اقدام و برنامه ریزی شده ی قرآنی، بسیار ناچیز است و تمام تلاش ما این است که در حد توان به منظور جذب اعتبارات بیشتر اقدام کنیم.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در دیدار با استاندار چهار محال و بختیاری با اشاره به فعالیت های رو به رشد قرآنی در استان چهار محال و بختیاری گفت: سازمان تبلیغات اسلامی نزدیک به سی و چهار سال است که متولی برنامه ریزی فعالیت های قرآنی است، یعنی از سال ۱۳۶۱ تا کنون، قدیمی ترین حوزه قرآنی در کشور بعد از انقلاب اسلامی، تشکیلات سازمان تبلیغات اسلامی و زیر مجموعه ی این سازمان ستادی به نام دارالقرآن الکریم است.
 مهدی قره شیخ لو افزود: در مراکز استان ها زیر مجموعه ی ادارات کل تبلیغات اسلامی، اداره امور قرآنی است که مأموریت هایی را دنبال می‌کند و از آن جمله  برنامه‌ریزی، نظارت، هدایت  و ساماندهی فعالیت‌های قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی و تشکل های قرآنی،  تلاش برای توسعه کمی و کیفی «آموزش های قرآن‌کریم»، توسعه کمی و کیفی «تبلیغات و انتشارات قرآنی»، توسعه و تعمیق «پژوهش های قرآنی»، نظارت متمرکز و همه جانبه بر «چاپ و نشر قرآن‌کریم»، «همکاری و تشریک مساعی» با مراکز و دستگاه های مختلف فرهنگی داخل و خارج از کشور، «نظارت، حمایت و پشتیبانی» از حرکت های خودجوش مردمی را می توان نام برد.
وی بیان کرد: مأموریت هایی هم در طول این سنوات به ما سپرده شده که یکی اعطای مدرک به حفاظ قرآن کریم، صدور مجوز برای موسسات قرآنی که دبیر خانه ی آن از سال قبل در سازمان تبلیغات اسلامی مستقر شده است و فعالیت های بیشماری که در این فرصت بیان همه ی آنها میسر نیست.
قره شیخلو ادامه داد: سازمان دارالقرآن الکریم با توجه به اعتباراتی که به این مجموعه اختصاص داده می‌شود از موسسات زیر مجموعه ی خود در حد توان حمایت می‌کند ولی این حمایت ها جواب گوی فعالیت های قرآنی در استان ها و شهرستان ها نیست، چون که نیازمندی زیر مجموعه ها بیشتر است.
وی افزود: آنچه که مهم است این است که حوزه ی قرآن نیاز به توجه و کمک بیشتر دارد، چون که پولی که امسال برای فعالیت های قرآنی در نظر گرفته شده، واقعا کم است و با انجام دو یا سه برنامه ی استانی تمام می‌شود.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در این دیدار خطاب به استاندار چهار محال و بختیاری گفت: درخواست ما از حضرت عالی به‌عنوان نماینده ی دولت در استان این است که یکی  فعالیت های قرآنی در این استان را بیشتر از پیش مورد توجه و عنایت قرار دهید و دیگر این که شورای توسعه ی فعالیت های قرآنی در استان که چند سالی است شکل گرفته است، نظارتی بر توزیع اعتبارات اختصاص یافته به این شورا انجام شود تا همه ی اعضای شورا از بودجه و اعتبار هرچند کم به نحو یکسان و بنا به اولویت بهره ببرند.
قره شیخلو بیان کرد: با توجه به اینکه استان چهار محال و بختیاری از استان های کمتر برخوردار کشور محسوب می‌شود و در بعضی از مناطق آن گونه که ما مشاهده کردیم، از حداقل ها هم در حوزه ی قرآن محروم هستند، و این خیلی مهم است که در بعضی از مناطق حتی چند جلد قرآن هم برای آموزش وجود ندارد.
وی گفت: گستردگی فعالیت های قرآنی به حدی است که در کشور چیزی در حدود پنج هزار تشکل قرآنیِ مردمی وجود دارد، هر چند این تشکل های مردمی هستند ولی از ما به‌عنوان سامان دهنده و نظارت کننده، تقاضای حداقل حمایت ها را دارند.
مهدی پرتوی، رئیس اداره امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری در این نشست با اشاره به اینکه این اداره ۱۷۰ مرکز قرآنی را دراستان تحت پوشش دارد گفت: بزرگ ترین شبکه قرآنی در سطح کشور و استان ها موسسات و تشکل های مردمی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی است و سبقه ی این نهاد انقلابی و مردمی بر کسی پوشیده نیست.
وی در این نشست خواستار حمایت سخت افزاری و نرم افزاری از مراکز قرآنی چهار محال و بختیاری شد و بیان کرد: اگر قسمتی از اعتبارات فرمانداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها به فعالیت های قرآنی اختصاص داده شود، شاهد رشد خوبی در زمینه ی فعالیت های قرآنی در استان خواهیم بود.
گفتنی است ریئس سازمان دارالقرآن الکریم سه شنبه ۶ مهر ۹۵ با استاندار چهارمحال و بختیاری دیدار و گفتگو کرد.

انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات