سد معبر تعرض آشکار به حقوق شهروندی

کد خبر: 228-950529 گروه: اجتماعی
جمعه, 29 مرد 1395 19:44

سد معبر تعرض آشکار به حقوق شهروندیخواست مردم و نارضایتی آن‌ها نسبت به مشکل سد معبر در خیابانها

به گزارش پایگاه خبری تحیلی بروجن سلام ، بنا به خواست مردم و نارضایتی شهروندان بروجن نسبت به مشکل سد معبر برخی شهروندان و کسبه این مطلب را عنوان خواهیم کرد. امید است مورد توجه مسئولان و مردم قرار گیرد.
بارها خود و افراد زیادی را دیده‌ایم که برای عبور در مسیر پیاده رو به دلیل وجود موانعی (سد معبر) باید به ناچار مدتی را صبر کرده یا اینکه مسیر را به سمت خیابان می‌دهند و مشکلاتی را هم برای خود و هم برای وسایل نقلیه به وجود آوردند. طبیعی است که این عمل احتمال حادثه را بالا ببرد و ترافیکی را به همراه داشته باشد.
به راستی علت چیست؟ آیا قانون اجرا نمی‌شود یا شهروندان به خود و قانون احترام نمی‌گذارند؟ چاره چیست؟ به امید آن که گامی در این زمینه برداشته شود.
به دلیل نا آشنایی با مصادیق فرهنگ شهروندی و حقوق شهروندی،  افرادی هستند که با استفاده نامتعارف از معابر عمومی، بخش قابل توجهی از حقوق شهروندان را تضییع می کنند؛ این درحالی است که روز به روز شاهد رشد شهرنشینی در کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال توسعه هستیم و در کنار این رشد نا همگون،‌ سد معبر نیز یکی از هزاران معضلی است که در این شهرها یافت می شود. شاید وقتی یک پلیس بر اساس مقررات راهنمايی و رانندگی يك راننده را پس از انجام تخلف، جریمه نقدی یا خودروی آن را توقیف می کند، گاه ممکن است که این اقدام پلیس در نگاه برخی مردم غیر منصفانه یا بی رحمانه باشد ، غافل از این که تاکنون بسیاری از انسانها به دلیل کم توجهی برخی رانندگان به مقررات راهنمایی و رانندگی توسط بعضي رانندگان جان خود را از دست داده یا دچار صدمات شدید شده اند، بنابراین مردم باید مشوق پلیس در برخورد با خاطیان مقررات باشد.
پدیده سد معبر نیز نوعی تجاوز به حقوق ديگر شهروندان است و تاکنون صدمات جانی و مالی آن متوجه برخی شهروندان شده است بنابراين مردم باید شهرداری را در مقابله با ايجاد كنندگان اين پديده که بیشتر آنان دارای نقاب مظلوم نمایی هستند، یاری کنند.
"سد معبر" در قانون چه تعریفی دارد؟
قبل از هر چیزی می‌بایست معنی سد معبر را برای تفهیم بیشتر مخاطبان بازگو نماییم. «معبر» در لغت به معنی محل عبور است و اصطلاحاً به محلی اطلاق می‌شود که از آن برای عبور و مرور استفاده می‌شود و طبق قانون در اثر تفکیک اراضی که در موضوع ماده ۱۰۱ قانون شهرداری‌ها آمده است، ایجاد می‌شود. تبصره ۶ ماده: معابر و شوارع عمومی ‌که در اثر تفکیک اراضی احداث می‌شود، متعلق به شهرداری است و شهرداری در قبال آن به هیچ عنوان، وجهی به صاحب آن پرداخت نخواهد کرد. قانون شهرداری‌ها موظف است از معابر به عنوان ملک عمومی حفاظت کرده و آن را برای استفاده عموم آماده نگه داشته و از تجاوز به میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی که حق طبیعی هر شهروندی می‌باشد جلوگیری نماید.
مصادیق سد معبر در شهرها
«سد» در لغت به معنی مانع است و «سد معبر» یعنی  مانع یا موانعی که بر سر راه عبور و مرور مردم باشد  یا به هر عملی اطلاق می‌شود که باعث انسداد معابر عمومی‌شود ، مانند: ۱- اشغال معابر از سوی دست‌فروشان ۲- نصب دکه‌های غیرمجاز ۳- تخلیه نخاله‌های ساختمانی و ریختن مصالح ساختمانی اعم از آجر، سیمان، شن، ماسه و … در معابر عمومی‌ (البته این امر اگر برای مدت مشخص و با کسب مجوز از شهرداری باشد ونکات ایمنی را رعایت نماید سد معبر محسوب نمی شود) ۴- توقف خودرو در مکان‌های غیرمجاز ۵- حضور وسایل نقلیه برای فروش کالا در معابر و اشغال پیاده ‌روها و میادین میوه فروشان ۵- تکدی گری ۶- و مهم‌تر از همه اشغال معابر از سوی صاحبان مغازه که عمداً اقدام به اشغال خیابان هم می‌کنند به طوری که در شهر بروجن به صورت یک فرهنگ در آمده است که نمونه بارز این امر در خیابان‌های شهر کاملاً مشهود است.
آیا سد معبر جرم است؟
برای اینکه ما بدانیم عملی جرم است یانه؟ باید آن فعل یا ترک فعل طبق قانون جرم معرفی شده باشد وهمچنین برای آن مجازاتی مشخص کرده باشند. ماده دوم قانون مجازات اسلامی در تعریف جرم آورده است.
جرم عبارت است از هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است بنابراین جرم بودن یا نبودن عمل سد معبر بستگی به این دارد که در قوانین و مقررات موجود مجازاتی برای آن مقرر شده باشد یاخیر؟. به موجب قسمت اخیر ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی هر کس اقدام به هر گونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در املاک متعلق به دولت یا شرکت های دولتی وابسته به دولت یا شهرداریها یا اوقاف و ..... کند به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود.
بنابراین چون قانون گذار برای فعل سد معبر مجازات تعیین کرده است، جرم محسوب می‌شود.
به هر صورت اشغال و مسدود کردن معابر و آنچه به ‌عنوان سد معبر مطرح می‌شود، به لحاظ قانونی عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است؛ زیرا معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط و نامی معابر را انتفاع شخصی نموده و آن را مسدود کند. این مشکلی است که سال‌ها در شهرمان وجود دارد حال باید دید چه کسی وظیفه جلوگیری از سد معبر را دارد؟
وظیفه برخورد با کدام نهاد است؟  شهرداری مالک اماکن عمومی شهری است
طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، ایجاد خیابان‌ها و کوچه‌ها و میدان‌ها و… و همچنین گسترش و توسعه معابر از وظایف شهرداری‌هاست و مطابق تبصره ۱ بند۲ همین ماده جلوگیری از ایحاد سد معبر توسط بازاریان و…هم برعهده شهرداری گذاشته شده است. زیرا بند ۲۰ ماده ۵۵ اصلاحی قانون شهرداری ها: سد معابر عمومی‌ و اشغال پیاده‌ روها و استفاده غیرمجاز از آن‌ها، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی ‌برای کسب و سکونت را ممنوع اعلام کرده است.
حال شاید این سوال پیش بیاید چرا این وظیفه برعهده اداره یا نهاد دیگری گذاشته نشده در پاسخ می توان به ماده ۱۰۱ قانون شهرداری اشاره کرد که بیان می کند: طبق ماده ۱۰۱ و تبصره ۶ ماده : معابر و شوارع عمومی ‌که در اثر تفکیک اراضی احداث می‌شود، متعلق به شهرداری است و شهرداری در قبال آن به هیچ عنوان، وجهی به صاحب آن پرداخت نخواهد کرد. شهرداری‌ها موظف هستند از معابر به عنوان ملک عمومی حفاظت کرده و آن را برای استفاده عموم آماده نگه داشته و از تجاوز به میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی که حق طبیعی هر شهروندی می باشد جلوگیری نماید. وهمچنین مطابق تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری‌ها نیز «اراضی کوچه‌های عمومی‌ و میدان‌ها و پیاده ‌روها و خیابان‌ها و به طورکلی معابر و مسیر رودخانه‌ها و نهرها و مجاری فاضلاب شهرها و باغ‌های عمومی‌ و گورستان‌های عمومی‌ و درخت‌های معابر عمومی ‌واقع در محدوده هر شهر که مورد استفاده عموم است، ملک عمومی ‌محسوب می‌شود و در مالکیت شهرداری است».
هیچ واحد صنفی مجوز اشغال معابر عمومی را ندارد
پس بر اساس تعاریف و مواد قانونی ذکر شده، شهرداری‌ها موظف‌اند از معابر به عنوان یک ملک عمومی ‌حفاظت کنند و همواره آن را برای استفاده عموم آماده نگه دارند و از تجاوز اشخاص به آن‌ها جلوگیری کنند. این موضوع در حالی است که استفاده از این مکان ها ‌حق طبیعی مردم به شمار می‌رود و هیچ کس چه حقوقی و حقیقی نمی‌توانند مانع این استفاده مشروع مردم ازاین مکان ها شوند. این مهم هم در اصل ۴۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران تاکید شده است که «هیچ‌کس نمی‌تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی ‌قرار دهد».
لازم به ذکر است که  بیان شود طبق قوانین شهرداری‌ها به هیچ واحد صنفی مجوز اشغال سطوح معابر داده نشده است و بر این اساس هیچ یک از کسبه و واحدهای صنفی اجازه ندارند از پیاده رو برای گذاشتن میز و صندلی و کالا استفاده کنند در حالی که ما بارها و بارها شاهد بوده و هستیم که صندلی ها پیاده رو که هیچ در خیابان ها گذاشته می شوند ودرادامه باز می گوییم که مردم عزیز پیاده‌ روها از معابر عمومی هستند و معابر عمومی ‌بر اساس قانون قابل واگذاری به اشخاص نیستند. و سد معبر تخلفی است که در قانون پیش بینی شده و برای متخلفان آن مجازات سنگینی درنظر گرفته شده است. وهمچنین سد معبر تجاوز و تعرض به حقوق شهروندی وتوهین به شهروندان می باشد.
شرع درباره "سد معبر” چه می‌گوید؟
علاوه بر منع قانونی این ناهنجاری اجتماعی «سد معبر» از نظر شرعی هم جای بحث دارد. عده ای از افراد جامعه شاید موضوعی که از لحاظ قانونی جرم باشد چندان به این موضوع توجهی نکنند وآن را انجام دهند و به راحتی از کنارش بگذرند ولی اگر همین افراد با توجه به اعتقاد مذهبی که دارند متوجه باشند که عمل آن‌ها از لحاظ شرعی اشکال دارد و مراجع، نسبت به آن مهم فتوای صادر کرده اند از انجام دادن آن عمل خودداری کنند به همین دلیل به لحاظ اهمیت موضوع به احادیث و فتوای مراجع نسبت به «سد معبر» می پردازیم.
رسول خدا(ص) فرمودند: کسی که «سدمعبر» کند و مانع عبور رهگذران شود از رحمت خدا به دور است. امام سجاد (ع ) هم در این مورد فرموده اند: از گناهانی که نابودی سریع آدمی را در پی دارد سد کردن راه مسلمانان است. به نظر برخی از آیات عظام و مراجع تقلید «سد معبر» حرام است. طبق نظر حضرت امام خمینی (ره) این کار جایز نیست. مقام معظم رهبری، ملاک را در این گونه امور، قانون و مقررات مربوطه دانسته اند و بنا به نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی « بساط فروشان و مغازه داران، نباید معابر و شوارع عام را جهت کاسبی اشغال کنند». همچنین حضرت آیت الله فاضل لنکرانی(ره) به صراحت اعلام داشته اند که «اگر سد معبر، مخالف مقررات جمهوری اسلامی ایران باشد یا باعث اذیت و آزار و مانع رفت و آمد عابران شود، حرام است.
به هر صورت «سد معبر» یا بستن مسیر رفت و آمد در هر یک از معابر عمومی، تجاوز به حقوق شهروندان محسوب می شود و نه تنها مشمول پیگرد قانونی می شود بلکه از نظر شرعی نیز دارای اشکال است.
حال باید دید شهرداری بروجن برای جلوگیری از این معضل اجتماعی چه راهکاری ارائه می دهد. هرچند در چند ماه گذشته اقداماتی صورت گرفته، اما می توان گفت کم بوده است.
پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت موجود
در ادامه انتظار می رود شهرداری و شورای اسلامی شهر بروجن با ابزارهای فرهنگی، اجتماعی و قانونی بتوانند این مشکل را حل نمایند.
برای حل این معضل راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:
۱- اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در قالب تذکر، تابلو و بروشور برای آشنایی شهروندان با قوانین و مقررات درسطح شهر.
۲- اطلاع رسانی فتوای مراجع معظم تقلید، درقالب های متفاوت تبلیغاتی به مردم درمراسم نماز جمعه ، مساجد ، مدارس ، بازار و…
۳- برگزاری نشست فصلی مردم ومغازه داران با شهردار وشورای اسلامی شهر.
۴- لزوم خویشتن داری و حفظ حرمت و کرامت انسانی افراد ، نیروهای اکیپ رفع « سد معبر» شهرداری باید دارای صبر، شکیبایی و قاطعیت بوده و ضمن گذراندن دوره های آموزشی از برخوردهای غیرقانونی خارج از وظایف محوله پرهیز نمایند.
۵-  نظارت مداوم واجرای قانون با همکاری نیروی انتظامی .
۶-  تهیه مکانی مناسب برای ایجاد بازارچه ها.
۷-  ساماندهی و ایجاد فضای مناسب دربیرون شهر برای کارگاه هایی که آلودگی صوتی و… بوجود می آورند.
و درپایان با بیان این نکته که « سد معبر » زشت‌ترین تجاوز به حقوق و آزادی مشروع دیگران است و وجود یک شهر سالم ، زیبا و سامان یافته را آرزو می کنیم و یادمان باشد که نسبت به مسایل و حقوق شهروندی خود بی تفاوت نباشیم براستی برخی از ما شهروندان با تذکر شاید اثرگذاری بیشتری داشته باشیم شاید برخی از کسانی که سد معبر می نمایند واقعا از قانون آن بی اطلاع هستند و شاید هم خود ما با بی تفاوتی نسبت به قانون و حق شهروندی خود از آن بی اطلاع هستیم.
 
حرف آخر
دستگاههای ذیربط با هر گونه سد معبری که از سوی شهروندان و یا سازمان ها و نهادهایی که بعضاً از فضاهای خیابان اصلی به عنوان منافع خود استفاده می کنند برعهده دارد و در این میان همکاری و پشتیبانی شهروندان برابر اصول مورد تاکید شاید در نگاهی منافع اجتماعی را بر منافع شخصی ارجحیت می بخشد اما در حقیقت به رفع آثار سوء که برداشت نامناسبی بر اوضاع اجتماع دارد پرداخته می شود و این مسئله خود به خود به حال فرهنگ و فضای اجتماعی جامعه مثبت تلقی می شود.
انتهای گزارش/سعید قوامی

انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات