ارمغان در تحلیل اتفاقات اخیر بلداجی نوشت؛

این زخم کهنه ، ریشه در عدم اعتماد مردم چهارمحال و بختیاری به تصمیمات مدیران آبی کشور دارد

کد خبر: 193-950513 گروه: اجتماعی
چهارشنبه, 13 مرد 1395 23:05
این زخم کهنه ، ریشه در عدم اعتماد مردم چهارمحال و بختیاری به تصمیمات مدیران آبی کشور داردپاشنه آشیل اتفاقات اخیر در بلداجی عدم شفافیت ،یواشکی کاری ، عدم اطلاع رسانی و عدم توجه به ظرفیت رسانه ها در جهت توجیه و تنویر افکار عمومی است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، هفته نامه ارمغان چهارمحال و بختیاری در تحلیل وقایع اخیر بلداجی این چنین نوشت:
اتفاقات اخیر بلداجی در حالی رقم خورد که هنوز برخی در شوک این اتفاق هستند و نمی توانند شیرینی این شهر را با تلخی اتفاقات اخیر این روزهای بلداجی در کنار هم بگذارند . اتفاق و یا اتفاقاتی که سوالات بسیار زیادی را در اذهان به وجود آورده است . از این رو در زیر به آسیب شناسی این اتفاق از جنبه های مختلف و با دیدگاهی متفاوت پرداخته خواهد شد .
بیان مساله
در دهه ی اخیر استان چهارمحال و بختیاری ، شهرستان بروجن و به ویژه منطقه چغاخور و بخش بلداجی از لحاظ بحثهای زیست محیطی و طرح های انتقال آب همواره مورد توجه قرار گرفته است . طرح انتقال آب سبزکوه به چغاخور و دیگری انتقال آب تالاب چغاخور به صنایع شرق استان .
قبل از اتفاقات اخیر بلداجی بیشتر مباحث پیرامون طرح انتقال آب سبزکوه به چغاخور بود و حرف و سخن در مورد انتقال آب از تالاب چغاخور به صنایع شرق استان ( صنایع مستقر در جاده بروجن به شهرکرد و خصوصاً فولادها ) مورد توجه نبوده است . از این جهت به نظر می رسد بر خلاف تصور برخی ، اتفاقات اخیر بلداجی منعطف به بحث انتقال آب تالاب چغاخور بوده تا انتقال آب سبزکوه ؛ از این رو می توان طرح مساله اتفاقات اخیر بلداجی را به صورت خلاصه این گونه مطرح کرد : « صنایع شرق استان برای ادامه حیات  نیازمند به  انتقال این آب هستند و این در حالی است که برخی کشاورزان منطقه بلداجی اعتقاد دارند که انتقال این آب به خشکی مزارع و چاه های آنها می انجامد » .
صحبت های مسئولین
نعیم امامی مدیر کل صنعت ، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری می گوید : فولاد چهارمحال و بختیاری یکی از فولادهای هشتگانه کشور است . قرار بر این بوده که عملیات انتقال آب در سال های 85 تا 90 انجام شود ، اما به دلیل آنکه تأمین اعتبار نشده به تعویق افتاده و در نهایت خود کارخانه جات تأمین اعتبار کردند و از سال 92 عملیات انتقال آب به طول 18 کیلومتر آغاز شده است و تاکنون 140 نفر در آزمون استخدامی با قید بومی بودن مشغول به کار شده اند .
فتح الله صابرپور سرپرست شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری می گوید : سال 82 طراحی آبرسانی از چغاخور به صنایع شرق استان طراحی شده و قرار بوده 255 لیتر بر ثانیه انتقال آب یابد که این رقم  اکنون به کمتر از یک پنجم کاهش یافته است . در این طرح انتقال ابتدا حقوق کشاورزان حفظ و رعایت می شود ، هیچ گونه بهره برداری در مسیر انجام نمی شود ، قانون ضمانت کننده حریم آبی مصرف کنندگان است ، مبدأ و مقصد انتقال در خود شهرستان بروجن است ، این انتقال با هدف و مصارف معین بوده و در نهایت انتقال آب این منطقه به بیرون استان امکان پذیر نمی باشد .
عبدالله موسوی رئیس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری می گوید : بعد از تصویب این طرح انتقال ، اهالی محترم بلداجی و ممکاء معترض بودند . نماینده دادگستری ، تعداد 8 جلسه برای تبیین موضوع برگزار کرد که مخالفان طرح انتقال آب نپذیرفتند و ممانعت در اجرای پروژه کردند . استاندار تعداد 4 جلسه با نمایندگان کشاورزان محترم برگزار کرد . بررسی ها نشان می داد که کشاورزان دلایل و مستندات قانونی و قانع کننده ندارند . در تعهداتی که انجام شده بود ، میزان انتقال آب در حالت های مختلف ( ترسالی و یا خشکسالی ) بررسی و پیش بینی شده بود ، برای اطمینان کشاورزان محترم ، کلید شیر فلکه  به امام جمعه محترم  سپرده شد ، بر طبق قانون هیچ کس هیچ مالکیتی بر این آب ندارد و برعهده حکومت است ، جلساتی برای رعایت حقوق شهروندی گذاشته و توافقنامه کتبی امضاء شد و قرار شد در صورت کمبود آب و یا خشکسالی هر اندازه از سهم آب کم آمد از آب صنعت جبران شود . راهنمایی مبنی بر طرح دعوا در مراجع صالح قضایی انجام شد که تا زمان اتفاقات اخیر بلداجی هیچ گونه دعوا و شکایتی تقدیم مراجع قضایی نشده است .
و اما چند نکته :
در پی این اتفاقات به نظر می رسد توجه به چندین نکته می تواند در جهت عبرت و پیشگیری از این حوادث مفید واقع شود :
  1.  1- به نظر می رسد این زخمی کهنه است که به تازگی سرباز کرده ، دلیل آن نیز عدم اعتماد مردم استان چهارمحال و بختیاری به تصمیمات مدیران آب کشور ، استان اصفهان و عدم شفافیت موضع مسئولین استانی در موضوع انتقال آب بهشت آباد ، تونل گلاب ، سد ونک و انتقال آب به استانهای کرمان و یزد و ...است که باعث شده آب از 4 سوی استان روانه استان های همجوار گردد و در کانون توجهات قرار گیرد ، این در حالی است که شهرستان های همچون بروجن ، لردگان و همچنین بن و سامان در کنار چشمه همچنان تشنه اند که باعث عدم اعتماد به سخنان مسئولین گردیده است .
  2. 2- به نظر می رسد سازمان محیط زیست کشور رویه ای متناقض در طرح های انتقال آب استان چهارمحال و بختیاری در پیش گرفته است و این شایعه را دامن می زند که این تصمیمات سیاسی و تابع نفوذ ارکان قدرت در بحث انتقال آب گرفته می شود . سوال اینجاست که چرا سازمان محیط زیست با عملکرد خود مساله آب را در استان چهارمحال و بختیاری به چنین معضل بزرگ و روزمره تبدیل نموده ، آن چنان که این معضل به سفره های مردم ارتباط پیدا کرده ، به گونه ای که مردم از نان شب خود نیز احساس خطر می کنند ، و چنان مسئولین استان همجوار را گستاخ نموده که برای استفاده آب در استان چهارمحال و بختیاری خط و نشان می کشند ، به گونه ای که می گویند ما نمی گذاریم حق مردم استانمان حتی یک لیتر آب ضایع شود ، از کدام حق مسلم و حق مالکیت سخن می گویند ، خدا داند! تأکید می شود که سازمان محیط زیست باید نسبت به رویه خود در مورد پروژه های انتقال آب و خصوصاً تنها طرح  انتقال آب درون استانی تغییر ایجاد نموده و اگر تصمیمات حکومتی است لطفاً مصالح را در نظر داشته باشند .  
  3. 3- به نظر می رسد آنچه از توجیهات مسئولین بر می آید خط لوله انتقال آب چغاخور به صنایع به توجیه ایجاد اشتغال و تولید انجام می شود . در یک اظهار نظر بی طرفانه باید عنوان نمود که ایجاد اشتغال در بخش صنعت زمانی مفید به نظر می رسد که با اشتغال موجود هم افزایی نماید ، نه اینکه باعث حذف اشتغال اندک موجود در بخش کشاورزی گردد و اگر واقعاً ضربه ای به کشاورزان زحمتکش وارده شده باید جبران گردد و اگر نشده توجیه لازم صورت پذیرد .
  4. 4-به نظر می رسد پاشنه آشیل اتفاقات اخیر در بلداجی عدم شفافیت ، عدم اطلاع رسانی و عدم توجه به ظرفیت رسانه ها  در جهت توجیه و تنویر افکار عمومی است . تا جایی که علی رغم پیگیری خبرنگار ارمغان قبل از وقوع این اتفاقات ، در روز حادثه و چه بعد از حادثه ، شفافیتی در جهت تنویر افکار عمومی حاصل نشد . به گونه ای که تلفن های برخی  مسئولین بر روی خبرنگاران بسته بود . این در حالی است که نمی توان از نقش و ظرفیت رسانه در چنین مواقعی غافل شد . متأسفانه در این اتفاق شاهد بودیم که خبرگزاری های آن سوی مرز اتفاقات بلداجی را زودتر از صداو سیما مخابره کردند که این امر از عواملی است که باعث بی اعتمادی و گرایش به رسانه های بیگانه و آسیب شناسی در حوزه رسانه ای می گردد . فراموش نشود که کودتای اخیر در ترکیه به وسیله رسانه های خصوصی و غیردولتی مدیریت شد و جهت آن را تغییر داد . تأکید می کنیم که در چنینی مواقعی نباید از نقش اطلاع رسانی از طریق رسانه غافل گردید که این موجب بروز خسارت های بزرگ خواهد شد ، مسئولین به یاد داشته باشند که رسانه بالاخره منابع اطلاعاتی خود را پیدا خواهند نمود ، کسب اطلاع خواهند کرد و به رسالت خویش عمل خواهند نمود ، بهتر آن است که مسئولین برای جلوگیری از شائبه خود پیش قدم در جهت ایجاد شفافیت شوند .
  5. 5-  به نظر می رسد یواشکی کاری در برخی مسائل موجب شبهاتی در اذهان عمومی بالاخص ذینفعان خط لوله انتقال آب چغاخور به صنایع شرق استان شده است . در اظهار نظری بی طرفانه و بدون قضاوت عجولانه و این که حق را به این طرف یا آن طرف بدهیم ، این سوال مطرح می شود که اگر با چنین استدلال هایی واقعاً اجرای این خط مشکلی زیست محیطی ، عدم منفعت بری کشاورزان و ... را نداشته است ، چرا اینگونه تلقی شد که مسئولین با دیدگاهی امنیتی  به این قضیه ورود کرده اند و مردم احساس کردند که چیزی از آنها مخفی مانده است؟
در این تحلیل ارمغان سعی نمود در فضایی منطقی و به دور از التهاب نسبت به نقد منصفانه با توجه به اطلاعات کسب شده از طریق منابع خود ، در مورد این مساله از دیدگاهی متفاوت از مسولین و معترضان اظهار نظر نماید . اما ذکر یک نکته را ضروری می داند که باتوجه به روند بیست ساله مطالعه و عملیااتی شدن انتقال آب سبزکوه به چغاخور و طرح ده ساله انتقال آب بن به بروجن و این که ظاهراً مسئولین کشوری در دولتهای گذشته که مصوبه هیئت دولت می نمودند و چه در دولت فعلی که در سنگ اندازی در توسعه استان مشغول اند مردم غریبه و نامحرم به حساب نیایند ، اعتماد مردم را پاس بدارند و باعث خدشه به این اعتماد نگردند که این خسرانی جبران ناشدنی است .
آن چه در این قضیه بیشتر مورد توجه قرار گرفت روش اعتراضی معترضان است . راه های اعتراضات مدنی مورد توجه آن دسته از معترضان دلسوز و بدون اهداف سیاسی قرار گیرد و مسئولین نیز به اعتراضات مدنی قبل از وقوع چنین حوادتی توجه نمایند تا از حرکات منفعلانه جلوگیری گردد ، نه اینکه باعث شوند این تلقی در معترضان  به هر امری به وجود آید که مسئولین اعتراضات مدنی را نادیده انگاشته اند و چاره ای جز اینگونه اعتراضات نبینند .


انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات