سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری اظهار کرد؛

انتقال آب مازاد چغاخور به بخش صنعت سفید دشت مشکلی برای منطقه ایجاد نمی کند

کد خبر: 169-950431 گروه: اجتماعی
پنجشنبه, 31 تیر 1395 13:11
انتقال آب مازاد چغاخور به بخش صنعت سفید دشت مشکلی برای منطقه ایجاد نمی کندسرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری : اجرای طرح انتقال آب مازاد چغاخور به بخش صنعت سفید دشت مشکلی برای تأمین آب مورد توافق با کشاورزان و بهره برداران و زیست بوم منطقه ایجاد نمی کند.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری گفت: اجرای پروژه انتقال آب مازاد چغاخور به بروجن مشکلی برای کشاورزان، بهره برداران و زیست بوم منطقه ایجاد نمی کند.
 فتح الله صابرپور در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، با اشاره به تجمع روز گذشته مردم بلداجی شهرستان بروجن در مخالفت با اجرای طرح انتقال آب چغاخور به منطقه صنعتی سفیددشت و صنایع شرق چهارمحال و بختیاری، تأکید کرد: اجرای این طرح مشکلی برای تأمین آب مورد توافق با کشاورزان و بهره برداران و زیست بوم منطقه ایجاد نمی کند.
وی با اشاره به اتمام عملیات اجرایی این پروژه در روز گذشته، افزود: طرح انتقال آب مازاد چغاخور به صنایع شرق استان واقع در شهرستان بروجن از سال ۸۳ در دستور کار قرار گرفت است و به بهره برداری می رسد.
صابرپور اظهار داشت: در این طرح، آب مازاد چغاخور بعد از عبور از نهر طبیعی چغاخور تا بند امامزاده حمزه علی (ع) به طول شش کیلومتر و پمپاژ به ورودی خط انتقال آب به طول ۶۰ کیلومتر، بخشی از آب صنایع شرق استان در بروجن را تأمین می کند.
وی اضافه کرد: آب عبوری از کانال منشعب از بند بقعه امامزاده حمزه علی (ع)، پایین تر از لوله انتقال آب قرار دارد و پمپ مربوطه حداکثر ۴۰ تا ۵۰ لیتر در ثانیه آب پمپاژ خواهد کرد.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در ابتدای این طرح مصوب شد که سالیانه سه میلیون مترمکعب آب برای صنایع منتقل شود که با توجه به خشکسالی های اخیر و در جهت حمایت از کشاورزان، این مقدار به حداکثر ۱.۵ میلیون مترمکعب آب در سال کاهش یافت.
صابرپور تأکید کرد: بر اساس مواد یک و ۲۱ قانون توزیع عادلانه آب، در اجرای این طرح، هیچ تصرفی در حق آبه کشاورزان منطقه صورت نگرفته است.
وی گفت: چون آب انتقالی در این طرح، مازاد چغاخور خواهد بود، هیچ گونه خسارتی برای تالاب چغاخور، آب خوان های این مسیر و زیست بوم منطقه ایجاد نمی شود.
صابرپور، شایعه انتقال آب در قالب این طرح به سایر استان ها را نیز تکذیب کرد و گفت: انتقال آب از این شهرستان به سایر نقاط ممکن نیست.
وی خاطرنشان کرد: هیچ گونه طرح، برنامه، پیشنهاد و حتی امکانی برای انتقال آب از شهرستان بروجن به دیگر استان ها وجود ندارد.
گفتنی است: صبح روز گذشته سه شنبه ۲۹ تیرماه ۹۵ جمعی از مردم شهر بلداجی استان چهارمحال و بختیاری با برپایی تجمعی، مخالفت و اعتراض خود نسبت به انتقال آب سد چغاخور به منطقه صنعتی سفیددشت بروجن را اعلام کردند.
بر اساس شنیده ها؛ در جریان این تجمع، حدود ۱۵ نفر زخمی شدند.
طبق این گزارش، قرار بود از ساعت ۴ صبح روز سه شنبه لوله های باقیمانده به طول ۸۰ متر از طرح انتقال آب چغاخور به منطقه صنعتی سفیددشت به منظور تأمین آب مورد نیاز طرح های فولاد یک میلیون تنی چهارمحال و ورق گالوانیزه خودرو نصب شود که عوامل اجرایی با تجهیزات در منطقه مستقر شدند، اما تعدادی از مردم بلداجی، از ساعت ۲۲:۳۰ شب قبل با تجمع در مقابل بخشداری بلداجی، خواستار توقف اجرای این طرح شدند.
طرح انتقال آب از چغاخور به منطقه صنعتی سفید دشت از جمله مصوبات قانونی است که روند اجرای آن از سال ۸۳ آغاز شده ولی به دلیل مخالفت های مردمی در مناطق چغاخور، ناغان و بلداجی این طرح به کندی پیش رفت.
شورای تأمین استان در راستای تصمیم دولت برای اجرای قطعی این طرح، مصوب کرده بود مرحله پایانی لوله گذاری آن روز گذشته انجام شود که این عملیات عصر روز سه شنبه از سوی پیمانکار مربوطه و با حضور نیروهای انتظامی و امنیتی در منطقه به پایان رسید.
و با استقرار نیروهای یگان ویژه در مقابل بخشداری و سطح شهر بلداجی، اوضاع آرام و روال عادی روزمره برقرار است.
شهر بلداجی با ۱۹۸۵۰ نفر جمعیت، از توابع شهرستان بروجن در چهارمحال و بختیاری است که در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر بروجن و ۶۵ كیلومتری شهر شهرکرد مركز این استان قرار دارد.

انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات