پیشرفت یا توقف پروژه انتقال آب بن - بروجن!!؟

کد خبر: 1595-960619 گروه: انتقال آب / چهارمحال و بختیاری
یکشنبه, 19 شهر 1396 19:41

پیشرفت یا توقف پروژه انتقال آب بن - بروجن!!؟هیاهوی سر تیتر رسانه های اصفهان در خصوص پروژه آب بن - بروجن ؛ اجرای زودهنگام طرح بن – بروجن ، خشکی کامل زاینده رود با اجرای طرح انتقال آب «بن-بروجن» ، زاینده روی مرده رود خواهد شد،  توقف پروژه انتقال آب بن - بروجن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ،سر تیتر رسانه های اصفهان در خصوص پروژه آب بن - بروجن با عناوین ؛ اجرای زودهنگام طرح بن – بروجن ، خشکی کامل زاینده رود با اجرای طرح انتقال آب «بن-بروجن» ، زاینده روی مرده رود خواهد شد، توقف پروژه انتقال آب بن - بروجن منتشر شده است این در حالی است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آقای اردشیر نوریان در گفتگو با ایرنا اینچنین گفت، طرح ملی انتقال آب بن - بروجن را توقف ناپذیر و اجرای آن را حتمی دانست و مدیرکل دفتر فنی استانداری چهارمحال و بختیاری امروز در مصاحبه خود با ایرنا از پیشرفت 53 درصدی طرح انتقال آب بن - بروجن خبر داد و گفت: این طرح با قوت در 10 نقطه استان در حال اجراست

و سوی دیگر رسانه های اصفهان از توقف و غیر قانونی خواندن این پروژه عنوان کرده اند: با تلاش استاندار اصفهان و پیگیری از دستگاه ها و همینطور دستور دادستان اصفهان اولین گام برای جلوگیری از زیاده خواهی های مسئولان استان چهار محال بختیاری با توقف موقتی طرح انتقال آب بن-بروجن برداشته شد و مقرر شد در جلسه شورای عالی آب مسئله بررسی و منبع تامین آب برای این طرح نهایی شود.


مدیرکل دفتر فنی استانداری چهارمحال و بختیاری از پیشرفت 53 درصدی طرح انتقال آب بن - بروجن خبر داد و گفت: این طرح با قوت در 10 نقطه استان در حال اجراست.
احسان امانی بابادی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، طول خط انتقال آب بن - بروجن را 112 کیلومتر اعلام کرد و افزود: با اجرای آن، آب شرب 11 شهر و 13 روستا با جمعیتی بالغ بر 460 هزار نفر و تامین آب مورد نیاز 10 شهرک و ناحیه صنعتی در مسیر تامین می ‌شود.
وی ادامه داد: در اجرای این طرح 77 کیلومتر جاده کشی، 61 کیلومتر کانال زنی و 53 کیلومتر لوله گذاری انجام شده است.
امانی بابادی گفت: طی 2 ماه آینده پمپ های طرح خریداری و در محل های مورد نظر نصب می شود.
مدیرکل دفتر فنی استانداری چهارمحال و بختیاری افزود: تلاش خواهد شد که آب شرب مردم تا پایان سال جاری تامین شود.
امانی با اشاره به برخی چالش ها در اجرای این طرح اظهار کرد: در برخی موارد اجرای طرح در زمین های ملی قرار می گیرد که برای کسب مجوزهای قانونی، طرح با وقفه انجام می شود.
به گزارش ایرنا، اجرای طرح انتقال آب بن - بروجن از سال 1391 آغاز شد، این طرح با وجودی که یکی از مهمترین مطالبات مردم استان به شمار می رود و با بهره برداری از آن بسیاری از مشکلات آب استان رفع می شود، اما با چالش ها و حواشی بسیاری مواجه شده است.

 

تابناک اصفهان این چنین نوشت:
با تلاش استاندار اصفهان و پیگیری از دستگاه ها و همینطور دستور دادستان اصفهان اولین گام برای جلوگیری از زیاده خواهی های مسئولان استان چهار محال بختیاری با توقف موقتی طرح انتقال آب بن-بروجن برداشته شد و مقرر شد در جلسه شورای عالی آب مسئله بررسی و منبع تامین آب برای این طرح نهایی شود.
تابناک اصفهان: طی روزهای اخیر با حضور پیمانکار و نیز عکس هایی که از محل کارگاه پروژه بن - بروجن منتشر شد، مشخص شد که این طرح غیرقانونی در غفلت برخی مسئولان دوباره در مرحله اجرایی قرار گرفته است.
این موضوع در این مدت سبب اعتراض بسیاری از فعالان محیط زیست اصفهان و نیز کشاورزان شده بود چراکه براساس طرح 9 ماده ای احیای زاینده رود هرگونه بارگزاری جدید بروی رودخانه ممنوع بود از سوی دیگر دلایل علمی و راه های جایگزین برای روستاهایی که قرار است به وسیله پروژه بن – بروجن، آبرسانی شوند، وجود دارد اما مسئولان استان چهارمحال و بختیاری این طرح را دوباره در مرحله عملیاتی قرار داده بودند.
بعد از این اعتراضات، اقدامات قانونی برخی مسئولان استان برای پیگیری این مسئله آغاز شد که در نهایت نیز منجر به توقف این طرح شد.
حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درمورد طرح غیر قانونی انتقال آب از بن بروجن گفت :با تلاش استاندار اصفهان و پیگیری از دستگاه ها و همینطور دستور دادستان اصفهان اولین گام برای جلوگیری از زیاده خواهی های مسئولان استان چهار محال بختیاری با توقف موقتی طرح انتقال آب بن-بروجن برداشته شد و مقرر شد در جلسه شورای عالی آب مسئله بررسی و منبع تامین آب برای این طرح نهایی شود.

 

نائب رئیس شورای شهر اصفهان: اجرای زودهنگام طرح بن – بروجن زاینده رود را تحت تاثیر قرار می‌دهد

نائب رئیس شورای شهر اصفهان با تاکید بر اینکه چنانچه  طرح بن – بروجن زود هنگام عملیاتی شود بالغ بر ۵۰ میلیون مترمکعب آب از رودخانه زایندهرود برداشت می‌شود، ابراز داشت: در این شرایط زاینده رود که در حال حاضر فصلی شده، به مرده رودی تبدیل خواهد شد که یقیناً تصمیم‌گیران باید پاسخگوی مردم شهر اصفهان به ویژه اهالی شرق که دارای حقابه و سهمیه آب هستند، باشند.


انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات