ضرورت شایسته سالاری و پرهیز از طایفه گرایی در انتخابات شورای شهر و روستا

کد خبر: 1316-960221 گروه: یادداشت / انتخابات شورای شهر ۹۶
پنجشنبه, 21 ارد 1396 01:13

ضرورت شایسته سالاری و پرهیز از طایفه گرایی در انتخابات شورای شهر و روستاملاک انتخاب اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا براساس شایسته سالاری باشد افرادی را انتخاب کنیم که دغدغه های شخصی و سیاسی نداشته باشند بلکه دغدغه خدمت رسانی و توسعه پایدار شهری را مد نظر قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، گاهاً شاهد هستیم که شهروندان در انتخاب نمایندگان خود در شورا های شهر و روستا، تخصص، تجربه مدیریتی، انگیزه، خلاقیت و اخلاق محور بودن را فدای آفت طایفه گرایی می کنند.
تشدید احساسات و عواطف طایفه ای همبستگی اجتماعی میان اعضای یک جامعه را تضعیف می کند و همبستگی جای خود را به تفرقه، کشمکش، تخریب سرمایه، اتلاف وقت و … می دهد.
در نتیجه سرمایه اجتماعی فرسوده و نابود شده و سطح اعتماد ملی و منطقه ای را به اعتماد درون گروهی و طایفه ای تقلیل داده و نوآوری و توسعه را در جامعه کند کرده و از بین می برد. همگی نبز بر این امر واقفیم که در انتخابات شوراها، تجربه، تخصص، دلسوزی، ایمان مداری، راستی و صداقت، انگیزه، مهارت و خلاقیت، مردم سالاری و … را فدای آفت قوم و قوم گرایی می کنند.
که در نهایت آثار آن را می توان در عدم مشارکت شهروندان در امور شهری، ساخت و ساز های غیر استاندارد، عدم توسعه حمل و نقل شهری، عدم توسعه شهرها در پیشبرد برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و رفاهی، مشکلات فرهنگی، آسایش و زیبایی شهری، عدم پاسخگو بودن شوراها به نیازهای شهروندان، عدم خلاقیت و تفکر برای درآمد زایی شهر و متکی بودن به عوارض و … مشاهده کرد. که نتیجتاً این عوامل زمینه های پسرفت توسعه و خروج سرمایه های مالی و انسانی را فراهم می کنند و سبب می شود این شهرها نسبت به دیگر شهرها و مناطق که انتخاب شوراها منوط به پدیده شوم قوم گرایی نیست باز بمانند.
امروزه اکثر ماها در فضاهای مجازی که در دسترس همه افراد هست، نسبت به عقب ماندگی و مشکلات و معضلات محل سکونتمان واکنش نشان می دهیم و به وضعیت اسف بار شهر و محل سکونتمان ابزار تأسف میکنیم و همه به دنبال شهر ایده آل هستیم.
نتیجه انتخابات شورا شهر اگر بر پایه قوم گرایی و عدم شایسته سالاری پیش رود شاهد انتخاب افراد ناکارآمد و غیر متخصص خواهیم بود که نتیجه آن بی انگیزه شدن نیروی انسانی متخصص و توانمند شهر برای توسعه منطقه و مهاجرت آنها به شهرها و استان های توسعه یافته تر و پسرفت بیش از پیش منطقه و شهرهای استان خواهد بود.
بنابراین اگر دلسوز شهرمان هستیم و اگر از وضعیت توسعه و پیشرفت شهر و منقطه ی خود انتقاد داریم. پس همت کنیم بیاییم نظام شایسته سالاری را جایگزین تفکر سنتی قوم گرایی کنیم چرا که در نظام شایسته سالار بهترین افراد در بهترین جایگاه با بالاترین بازده کار انجام می دهند.
در این اوضاع و احوال افراد صاحب فکر و فرهنگی و صاحب رسانه موظف هستند که افراد شایسته را که می توانند نقش مثبتی ایفا کنند به جامعه خود معرفی کنند و کاندیدا های محترم نیز باید برنامه های خود را بر پایه عقلانیت و عملی کردن آن در سطح شهر برنامه ریزی کنند نه در قالب شعار و پوستر های زیبا و غیر قابل عمل به امید روزی که شایسته سالاری به جای قوم گرایی گسترش گیرد و به امید ان روز که شهری عاری از تعصب در انتخابات داشته باشیم.

ضمن احترام به کلیه کاندیداهای محترم و مردم نجیب وفهیم شهرستان بروجن ، اولا به کلیه کاندیداهای محترم پیشنهاد می کنم، به مصداق آیه ی مبارکه ی «و لا تسبو الذین یدعون من دون الله فیسبوالله عدوا بغیر علم»." معبود کسانی را که غیر خدا را می خوانند دشنام ندهید مبادا که آنها (نیز) از روی ظلم و جهل به خدا دشنام دهند…(انعام ۱۰۸)" از هرگونه تخریب،اهانت، بد اخلاقی و بی اخلاقی پرهیز کنند، زیرا « ادب مرد به از دولت اوست»

ثانیا به مردم نجیب و اصیل شهرها و روستاهای شهرستان بروجن پیشنهاد می کنم، ضمن تاکید بر شایسته سالاری و دوری طایفه گرایی، به مصداق آیه ی«ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما با انفسهم» "خداوند وضع و حال هیچ قومی را عوض نخواهد کرد مگر خودشان بخواهند»(رعد ۱۱)

امیدواریم که در انتخابات پیش رو همه شهروندان با رویکرد جدید و توجه به شایسته سالاری و تخصص گرایی وتعهد به انتخاب های قومی و طایفه‌ای نه بگویند و رشد و توسعه شهرها و روستاهایمان را با انتخاب آگاهانه رقم بزنیم.

 


انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات