به بهانه ۱۴ اسفندماه سالروز درگذشت دکتر مصدق؛

دکتر مصدق، معمار مدیریت راهبردی

کد خبر: 1162-951214 گروه: سیاسی / یادداشت
شنبه, 14 اسف 1395 20:08

دکتر مصدق، معمار مدیریت راهبردیملی شدن صنعت نفت جزء با اراده ملت رنجدیده ی ایران و رهبری شخصی مثل دکتر مصدق شاید در آن برهه از تاریخ بیشتر یک افسانه بود تا واقعیت. استراتژی نخست وزیر مردمی ایران در ملی کردن صنعت نفت با « شعار محدود ومقاومت نامحدود» توانست یک اتحاد وهمگرایی را دربین همه آحاد جامعه پدید آورد تا به پشتوانه ای محکم و انقلابی مردم و حمایت همه جانبه ی روحانیون و چهره های شاخص ملی، قانون ۹ ماده ای ملی شدن صنعت نفت را در مجلس شورای ملی و سنا به تصویب رساند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، متن یادداشت کیهان سیفی عبدالسلیمانلو ، فعال سیاسی و دبیر کل تشکل سیاسی اسلامی فردای روشن به مناسبت ۱۴ اسفندماه سالروز درگذشت نخست وزیر مردمی و وطن پرست ایران، دکتر محمد مصدق به شرح زیر می‌باشد:

فساد، اختلاس، ضعف مدیریتی مسئولان و برخی واژه های نامیمون که چندسالی هست در کشور تبدیل به تیتر اول روزنامه ها شده و هرازچند گاهی، پرده ای از آن کنار می رود.

در این مطلب، قصد تحلیل مجدد بحران این چند سال اخیر نیست چراکه بسیاری در مورد آن نوشته اند ومی نویسند.
۱۴اسفند ماه، سالروز درگذشت نخست وزیر مردمی و وطن پرست ایران، دکتر محمد مصدق می باشد.
بزرگمردی که نخستین ضربه ی مهلک را برپیکره ی عمرچندصدساله استعمارگری انگلستان وارد ساخت تا باملی کردن صنعت نفت تابوی شکست ناپذیری بریتانیا را درهم بشکند.
همین مناسبت بهانه ای است تا اندکی از دهه نود وآمار و ارقام های فساد واختلاس واملاک های نجومی به سالهای نه چندان دور، به دوران پرتلاطم ملی شدن صنعت نفت و رودرویی با استعمار گر پیر و وضعیت نابسامان اقتصادی آن دوران برگردیم و چند سطری مختصر اشاره ای به مدیریت راهبردی  نخست وزیر ملی و مردمی ایران، دکتر محمد مصدق در آن سالهای بحران داشته باشیم.
ملی شدن صنعت نفت جزء با اراده ملت رنجدیده ی ایران و رهبری شخصی مثل دکتر مصدق شاید در آن برهه از تاریخ بیشتر یک افسانه بود تا واقعیت. استراتژی نخست وزیر مردمی ایران در ملی کردن صنعت نفت با « شعار محدود ومقاومت نامحدود» توانست یک اتحاد وهمگرایی را دربین همه آحاد جامعه پدید آورد تا به پشتوانه ای محکم و انقلابی مردم و حمایت همه جانبه ی روحانیون و چهره های شاخص ملی، قانون۹ ماده ای ملی شدن صنعت نفت را در مجلس شورای ملی و سنا به تصویب رساند.
این اتحاد وهمبستگی ملی چنان قوی و مستحکم بود که چند روز قبل از تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت در اسفندماه ۱۳۲۹مک گی معاون وزیر خارجه آمریکا در دیدارش با محمدرضا شاه، صراحتاً ازوی می خواهد تا جلوی مصدق ایستاده واز ملی شدن نفت ممانعت کند. شاه در جواب وی می گوید: درباره ملی کردن نفت، به حدی ناسیونالسیم ایرانی قوی است که اگر من مقابل آن مقاومتی نشان دهم، طوفان مردم من را با خود خواهد برد.
دکتر مصدق برای تقویت اراده و تلاش مردم در موضوع ملی کردن نفت و همچنین جلوگیری از ایجاد تنش با کشورهای قدرتمند، با کوچک و محدود کردن شرکت نفت ایران وانگلیس نشان داد که دعوای ایران نه با کشور بریتانیا  که با شرکت نفتی است که خود را صاحب بخشی از سرزمین ومنابع ملت می داند.

در حالی که سازمان ملل حق مالکیت کشورها بر منابع زیرزمینی خود را مورد تاکید قرار داده است.
روحانیون بزرگ آن عصر از جمله آیت الله بروجردی وآیت الله کاشانی و آیات عظام خوانساری، کوه کمره ای و فیض در هدایت و بسیج مردمی در حمایت از ملی شدن نفت، نقشی بسیار پررنگ ایفا کردند که حاصل از روابط حسنه و حسن نیت دکتر مصدق در مبارزه برای ملی کردن نفت بود که باعث همصدایی قشر عظیمی از رجال مذهبی وسیاسی با این جریان ملی بود.
دکتر مصدق از واکنش دولت های قدرتمند غرب که خوی استعمارگری آنها هنوز فروکش نکرده بود در مقابل این حرکت ملت ایران در ملی کردن سرمایه ی خود که در آینده به دیگر کشورهای جهان نیز سرایت خواهد کرد، به خوبی اطلاع داشت و به همین سبب تمام تلاش خود را می کرد تا مسئله خلع ید را نه تقابل دوکشور بلکه کوتاه کردن دست شرکتی که سرمایه های مردم ایران را غارت می کرد تا با جوسازی رسانه ای دشمنان ملت، تبدیل به رویارویی و برانگیختن حس نفرت ودشمنی وایجاد تنش نشود که حاصلی جزء بحرانی شدن شرایط کشور نداشت.
استراتژی دکتر مصدق در نزدیکی به دولت آمریکا که بعد از جنگ دوم جهانی به یمن دوری از میادین جنگ، به قدرت جهانی تبدیل گشته نه از روی ساده اندیشی یا خوش بینی به ایالات متحده بود، بلکه در تلاش بود تا از نفوذ سیاست انگلیسی در مقابله با ایران به آمریکا  با انعطاف تا حدی بکاهد.علی رقم اینکه آمریکایی ها پیش از ۲۹اسفند ، مخالفت خود را با ملی کردن نفت علنی اعلام کرده بودند. استدلال آنها سرایت این جنبش به سایر کشورها ودر نتیجه به مخاطره افتادن منافع آنان بود.

دکتر مصدق برای همراهی و حداقل عدم دخالت در موضوع نفت از سوی آمریکایی ها، در چارچوب قانون ملی شدن نفت انعطاف نشان داد تا حتی کارکنان و مهندسان انگلیسی در نفت ایران بمانند و با امتیازات بیشتری به کار خود ادامه دهند. اما سلطه گری و عدم تحمل در به وجود آمدن یک قدرت مستقل در منطقه حساس جنوب غرب آسیا مانع از توافق دولت ملی با سران آمریکا شد.
زمانی که این امر برای دکتر مصدق مبدل به یقین شد که آمریکایی ها از اصل با ملی شدن نفت مخالف هستند با تغییر راهبرد مقابله با استعمارگران از شعار محدود به سوی فراگیر شدن جنبش ملی کردن منابع کشورها در راه بازگشت از نیویورک به مصر رفت و با تشویق و بسیج کردن مردم مصر در مبارزه برای کوتاه کردن دست بیگانگان از سرمایه های ملی خود، جنبش را وارد این کشور با تمدن کرد تا شش سال بعد جمال عبدالناصر رهبر فقید مصر با الگوبرداری از راهبرد مصدق، کانال سوئز را ملی کرده ودست غارتگران را از این سرمایه ملی قطع کند.
دکتر محمد مصدق در ۲۸ ماه دوران نخست وزیری خود که با  هجمه ای از فشارها چه از جانب بیگانگان وچه از جانب دربار که متوجه دولت وی بود، توانست خدمات ارزنده ای به ملت رنجدیده ایران تقدیم کند.

در دوره ای که فروش نفت ایران در اثر توطئه ی دشمنان به صفر رسیده بود با مدیریت پیشبرنده ی ایشان وضعیت اقتصادی ومعیشت مردم تا حد زیادی ساماندهی شده و ملت نیز جانانه در مقابل فشارهای خارجی مقاومت می کردند تا از حقوق خودشان در استفاده عادلانه از نعمت خدادادی نفت بهره برند.
این رشد همه جانبه و غیرقابل باور یک کشور جهان سومی شاید یکی از علل اصلی کودتای ننگین ۲۸ مرداد بود. در کنار آمریکا وانگلیس که در حال پی ریزی عملیات کودتا بودند در داخل کشور نیز انشقاق و کارشکنی عده ای منفعت گرا حاصل زحمت وخون دل خوردن مردم را با یک کودتای شوم بر باد دادن تا کشور مجددا تا بیش از دو دهه زیر یوغ استعمار رود.
در شرافت و وطن پرستی دکتر مصدق همین بس که آبراهامیان در کتاب کودتای خود وبه نقل قول از مقامات بریتانیا بنویسد: " با آدم شرافتمندی مانند مصدق نمی توانیم قرداد ببندیم وتنها راه براندازی اوست .
پروژه از بخش بودجه ملی به بودجه استانی تنزل پیدا کند بنابراین آنچه که ما به دست آوردیم فقط مصوبات شورای عالی آب بوده است.


انتهای پیام / پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام
آرشیو

تبلیغات
یادداشت
پربازدیدترین اخبار
گزارش تصویری
گرافیک و کاریکاتور
تبلیغات
تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت

تبلیغ متنی

مـــحـل تبلــــیغ شمــــا

انتشار تبلیغات متنی شما با نازل ترین قیمت
جهت رزرو با شماره ۰۹۱۹۹۵۶۶۳۶۰ تماس بگیرید.

تبلیغات